Idén először Gyöngyös is csatlakozott a nagy hagyományokkal bíró budapesti Zsidó Kulturális Fesztiválhoz.
Az augusztus 27. és szeptember 4. között tartó rendezvénnyel párhuzamosan a gyöngyösi zsinagógában Heves és Szolnok megye zsidóságának történetét felidéző, illetve Izrael hétköznapjait bemutató, valamint Kishont Ferenc magyar származású izraeli író munkásságáról megemlékező fotókiállítás látható. A megnyitón részt vett Ilan Mor, Izrael állam magyarországi nagykövete is, aki kijelentette: az oktatáson keresztül lehet harcolni az antiszemitizmus, az előítéletek, a különböző kirekesztő nézetek ellen.
A zsinagóga rövid esti imával történő újraavatásával kezdődött az ünnepség. Az épületnek ugyanis a város és a hit érdekeit is szolgálnia kell, jelentette ki Weisz Péter hitközségi elnök, majd hozzátette: a zsidó – keresztény együttélés hagyományait szeretnék a tervezett Együttélés Házában bemutatni. Ezt vetíti elő a most megnyílt kiállítás is.
– Él a vágy, hogy ez a város méltó, kiemelkedő épületévé és kulturális központjává váljon. Ezt szolgálta a kiállítás, amellett, hogy bemutattuk Kishont Ferencet és bemutattuk azt a két országot, amelyben alkotott, élt és dolgozott. De a legfontosabb az volt, hogy a zsinagóga induljon el azon az úton, amelyben visszanyeri régi fényét – fogalmazott.
Szunai Miklós vállalkozó, az Emberi Méltóság Tanácsának főtitkára a megújuló zsinagóga terveit mutatta be, s bejelentette, hogy a világban élő holokauszt túlélő festőművészek múzeumát is itt kívánják berendezni. Heisler András, a Mazsihisz elnöke arról beszélt, hogy a Heves és Szolnok megye zsidóságának történetét felidéző, illetve Izrael hétköznapjait bemutató, valamint Kishont Ferenc magyar származású izraeli író munkásságáról megemlékező fotókiállítás bizonyítja, a zsidóság optimista nép. Hangsúlyozta: Izrael a zsidók szerelme, nem ráció, hanem mélységes érzelem, melyben sok ezer év kultúrája van benne. A Mazsihisz-elnök a terjedő antiszemitizmusról is szólt.
– Amikor zsidó-keresztény együttélés szimbiózisának eredményeivel találkozom, különösen elborzaszt az Európában egyre erősödő antiszemitizmus. Ellene oktatással kell küzdeni mindenhol, a Pázmányon is. Az antiszemitizmusnak ugyanis nincs objektív forrása. Az antiszemitizmus számomra a butaság szinonimája – mondta.
Nasinszki Péter, a HIT Gyülekezete gyöngyösi lelkipásztora arra emlékeztetett, hogy nem a zsidóktól kell félteni Magyarországot. Õk ugyanis mindig a nemzet felvirágoztatásáért dolgoztak, s mindig is magyarnak érezték és gondolták magukat.
A megnyitó végén köszöntötte a megjelenteket Ilan Mor Izrael állam budapesti nagykövete, aki úgy fogalmazott, hogy a megújuló gyöngyösi zsinagóga nem csak a zsidó közösséget fogja szolgálni, hanem a várost is erősíti. A kiállítással kapcsolatban megjegyezte: fontos ez a tárlat, azonban önmagában nem elég ahhoz, hogy megismerjük a modern Izraelt.
– Arra bátorítom Önöket, látogassanak el Izraelbe, és saját szemükkel győződjenek meg arról, hogy milyen csodát építettünk fel 60-70 év alatt – mondta.
A Zsidó Kulturális Fesztiválhoz kapcsolódó tárlat szeptember 15-ig tekinthető meg a nagyzsinagógában. A moziban pedig a jövő héten 3 napon át izraeli filmeket nézhet a közönség – ingyenesen.