Ár- és belvízvédelmi bejárást tartottak Gyöngyösön. A szakemberek mintegy 10 helyszínen vizsgálták meg a patakok medrét, mérték fel veszély elhárítási és a vízkár elhárítási tervek alapján azok helyzetét. A bejárást évente elvégzik az Észak – magyarországi Vízügyi Igazgatóság szakembereivel közösen.
Kása János közbiztonsági referens végigjárja gyalog a patakmedret a Pillangó utcai szakasznál. Mert ez is része annak az ár és belvíz védelmi bejárásnak, amit évente veszély elhárítási és a vízkár elhárítási tervek aktualizálása miatt tartanak a szakemberek a városban.
A Külső – Mérges patak medrében jelenleg is dolgoznak a közfoglalkoztatottak. A legnagyobb gondot még mindig a növényzet, a lerakódott törmelék és az illegális hulladék okozza. A patakok medrének rendben tartása részben önkormányzati részben vízügyi szakhatósági feladat.
– Mi tudjuk azokat a területeket, amik a tervben vannak ahol, hordalék föltöltődés, műtárgysérülés jelentkezhet. Jellemző a Durandában a patakban az illegális hulladéklerakás a , illetve felduzzadhat a régi híd miatt a Ringsted utcánál a patakmederben a hordalék – mondta Kása János.
Ezeket a helyszíneket évközben is folyamatosan szemmel tartják, de ilyenkor évente egyszer megnézik azokat a kisebb árkokat, medreket is, amelyek esetleg nagyobb esőzéseknél okozhatnak gondot.
Erről a bejárásról jegyzőkönyv készül, amit minden egyes résztvevő megkap vízmű képviselője, katasztrófavédelem képviselője, önkormányzat képviselője, az alpolgármester, mint a védelemvezető helyettes, város rendészet vezetője, városgazda, aki ha olyan területek észlel ahol, közmunkásokkal el lehet hárítani a hordalék feltorlódást vagy az illegális hulladék kiszedését a patakból, azt elvégezteti – tette hozzá.
A kivágott a zöldhulladékot elvitetni rendkívül költséges, a patakmederben elégetni pedig nem lehet, mivel ezt Gyöngyösön a tűzgyújtási tilalmi rendelet szabályozza. Erre a problémára hamarosan megoldást kell találni – mondják a szakemberek.