Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Megbocsátás

Megbocsátás

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

„Megbocsátás” címmel tartott előadást dr. Gőgh Edit, neurológus, pszichiáter a Kolping Család Egyesület által, minden héten megrendezett ismeretterjesztő előadássorozat keretében. A szakember szerint a legnehezebb dolog megbocsátani másnak, ehhez empátia és alázat szükséges, és ha sokáig hordozzuk magunkban a dacosságot, egészségünk látja kárát.

„Jól szeretni és megbocsátani” – dr. Gőgh Edit pszichiáter, neurológus 40 éves tapasztalata szerint ez a kettő a legnehezebb az életben. Nem szabad a gyermeket birtokolni, vagy tulajdonként kezelni, hiszen ő egy ajándék, egy szabad ember – mondja.

A szakember úgy véli, az a legnagyobb probléma, hogy bár egyszerű az életünk, mégis túlbonyolítjuk, akár azzal, hogy dacosak vagyunk.

– Ha van bennem egy pici empátia, elfogadás, egy kis alázat, akkor meg tudom érteni, próbálok felmentőkörülményt keresni, és nem kisebb leszek azzal, ha én bocsánatot kérek, vagy megbocsájtok, mert az az ember igazán nagy, aki tud kicsi lenni, aki meg tud hajolni – fogalmazott.

Egy kínai közmondás úgy tartja: „Ha meghajolsz, hajolj meg mélyen” – a megbocsátás egy ilyen mély meghajlás, melynek az alapja, hogy szemtől szembe tegyük azt. Ebben a gyorsuló világban ez kiveszőben van.

– Ha én szemébe nézek valakinek, mondjuk önnek, az hitelesebb, mert látom az ön reakcióját. Egy sms-ben megnyomok néhány gombot, lehet, hogy hátul zenét hallgatok, lehet, hogy közben mással beszélgetek. Ha komoly bocsánatkérésről van szó, én nem fogadok el ilyet, nem tudom elfogadni. Meg köszi, meg bocsi, ez nem, ez felszínes. Nem, szemtől-szembe – ecsetelte.

Ha nem bocsájtunk meg, önmagunkat zárjuk börtönbe, duzzogunk, egy idő után belebetegszünk – hangsúlyozta a szakember.


Tovább az archívumra