Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Redemptio emléknap

Redemptio emléknap

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Koszorúzással és ünnepi műsorral emlékeztek meg Jászárokszálláson a Redemptioról, vagyis a jászok önmegváltásáról. A rendezvény keretein belül felelevenítették a 271 évvel ezelőtti összefogás történelmi hátterét is.

A helyi hagyományőrző csoportok műsorával és ünnepi beszédekkel emlékeztek meg Jászárokszálláson a Redemptioról, vagyis az önmegváltásról. A jászok 1745-ben pénzért visszaszerezték a török háborúk után elvesztett korábbi kiváltságaikat. Az országgyűlés ezt a napot, vagyis május 6-át már hivatalosan is a redemptio emléknapjának nyilvánította.

– Az országgyűlés szükségesnek tartja méltóképpen megemlékezni a Jászkun hármas kerület 1745 május 6-ai önmegváltásáról, a redemptioról. Tisztelettel adózik azon Jászkun polgárok előtt, akik a magyar történelemben példátlan módon szabadságukat 580 ezer arany forintért vásárolták vissza – idézte fel Csikós Miklós.

A redemptio oklevél rekonstruált példányát dr. Dobos László, a Jászok Egyesületének vezetője adta át Gergely Zoltánnak, Jászárokszállás polgármesterének.

– A Jászok – és ide értem a Kiskunságot és a Nagykunságot is – a maguk urai voltak. Saját kezükben tartották a jogszolgáltatást. Saját bírájuk volt. A közigazgatást ők maguk igazgatták. Õk állítottak papot a templomaikba. Vám és adómentességet élveztek az ország minden pontján – mondta dr. Dobos László, a Jászok Egyesülete vezetője.

Jászárokszállás polgármestere történelmi tettnek nevezte a 271 évvel ezelőtti önmegváltást.

– Nagyon fontos a redemptio a jászok életében. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy ezt őseink meg tudták tenni. Biztos, hogy átérezték, hogy egy történelmi tettet hajtanak végre amikor az egész ország költségvetésének 50%-át kitevő összeget vállaltak azért, hogy visszaszerezzék szabadságukat – mondta Gergely Zoltán.

Az ünnepi műsor után Jászárokszállás önkormányzata koszorút, az ünnepségen részt vevők pedig mécseseket helyeztek el tiszteletük jeléül a redemptio emléktáblájánál.


Tovább az archívumra