Több mint 180 fajtát bemutató gombakiállításnak adott otthont a Mátra Erdészeti Szakgimnázium. A tárlat megvalósításán sokat dolgoztak, a bemutatott fajtákat az ország 5 tájegységéről tudták csak összegyűjteni. Az időjárás ugyanis idén nem kedvezett a gombáknak.
Ehető, nem ehető, mérgező, védett. Több mint 180 fajta, Magyarországon honos gombát, köztük több ritkaságot is kiállítottak a Mátra Erdészeti Szakgimnáziumban. A gombakiállítás célja elsősorban az volt, hogy az intézmény tanulói élőben is megvizsgálhassák a hazánkban termő fajokat.
– Ezek a gombafajok az egész országban megtalálhatók, nyilván időjárástól függően jönnek elő az erdőkben általában és az alföldi területeken is. De azt elmondhatjuk, hogy mindenhol megtalálhatók, ha az időjárás olyan – mondta Megyeri Zoltán nevelőtanár.
A kiállított gombák egyébként az országban előforduló fajtáknak csupán a töredékét adják. Magyarországon összesen közel 3500 gombafaj található meg. Az idei kiállítást nem volt könnyű összeszedni, ugyanis az időjárási körülmények nem voltak megfelelőek.
– Az idei évről azt mondhatjuk el, hogy volt már ennél jobb is. Az augusztus eleji időszak aránylag elég jó volt, az ősz az nagyon gyenge. Több hétig nem volt eső, ezért a gombák sem nőttek úgy, ahogy kellett volna. Ezeket a gombafajokat is 5 tájegységről sikerült összeszedni. Elég erősen kellett vadászni őket, de végül sikerült összeszedni ezeket a fajokat – sorolta Megyeri Zoltán.
Mivel a gombák leszedés után gyorsan romlanak, a kiállítást két napig lehetett csak megtekinteni. A sokkal szívósabb taplógombákat viszont jövő hétvégén, Budapesten, az Országos Gombakiállításon is bemutatják majd.