Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Most harapjon rá!

Most harapjon rá!

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Kevés almát eszünk, ezért a magyar alma fogyasztását ösztönző kampányt indított az Agrármarketing Centrum. A Most harapjon rá! akció keretében, december 10-ig hét kereskedelmi áruházlánc üzleteiben kóstoltatják a hazai termést a fogyasztók. Az alma egészségre gyakorolt jótékony hatásai közül kiemelhető, hogy szerepe van a C-vitamin pótlásában, tartalmaz káliumot, de a szervezet számára fontos a rosttartalma is.

Magyar almát lehet kóstolni ebben a gyöngyösi üzletben, hiszen már javában zajlik a Most harapjon rá akció, amelynek célja, hogy a hazai termés fogyasztását népszerűsítse. December 10-ig összesen hét áruházlánc üzleteiben kínálják a vásárlókat magyar gyümölccsel. Európában évente átlagosan 12 millió tonna almát takarítanak be, Magyarországon az idén ez a mennyiség közel 500 ezer tonna. Ám hiába a nagy mennyiség, a tapasztalok szerint az országban kevés alma fogy a vásárlók körében.

– Alapvetően almából is sokkal kevesebbet fogyasztunk, mint amennyi az egészséges táplálkozáshoz szükséges lenne, illetve azért is nagyon fontos, hogy hazait együnk elsősorban, mert főleg a zöldségeknél, gyümölcsöknél, amik frissen teremnek, amik nem feldolgozott élelmiszerek, ott különösen fontos, hogy friss legyen – mondta Dr. Végváriné Henter Lilla szakmai titkár.

A magyar alma kiváló minőségű, ezért is fontos, hogy a fáról gyorsan a boltokba kerüljön. Rengeteg C vitamint és káliumot tartalmaz és magas a rosttartalma, amely igen fontos az emberi szervezet számára.

– Szerencsére ez egy olyan gyümölcs, ami egész évben fogyasztható, és egész évben rendelkezésre áll a hazai alma, de most van igazán szezonja. Illetve a karácsonyi időszakban pedig rengeteg ételnek és süteménynek is alapja tud lenni – tette hozzá a szakember.

Az országban 7500 termelő foglalkozik almatermesztéssel, Magyarország a hatodik legnagyobb, 32 800 hektáros almaültetvénnyel rendelkezik az Európai Unióban. A magyar lakosság korábban évente 30 kilogramm almát fogyasztott fejenként, ez a mennyiség mára a felére csökkent.


Tovább az archívumra