„A kutya az emberi viselkedés evolúciómodellje” címmel tartott előadást Dr. Csányi Vilmos az Eszterházy Károly Egyetem Károly Róbert Campusán. Az akadémikus több mint kétszáz tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője. Előadásában számos, a kutyákon lefolytatott etológiai vizsgálat eredményét ismertette az érdeklődőkkel.
Mintakövetés, a tanítás elfogadása, szabálykövetés, utánzás. Csak néhány azok közül a viselkedési formák közül, amit az etológusok vizsgáltak az elmúlt évtizedekben kutyáknál, farkasoknál és csimpánzoknál. Dr. Csányi Vilmos etológus előadásából kiderült, hogy a kutyák viselkedése sokkal több mindenben hasonlít az emberére, mint mondjuk a csimpánzoké.
– A kutyák az embert jobban kedvelik, mint a saját fajtársaikat. Tehát van egy emberszeretet a kutyákban. A kutyákkal lehet kommunikálni, és tudják, hogy mire való a kommunikáció, és ők is aktívan kommunikálnak. Az ember képes azon gondolkodni, hogy a másik ember fejében milyen gondolatok vannak, mert azt felhasználja a tevékenységében. Bizonyítottuk, hogy a kutyák is képesek erre – sorolta.
A kutya háziasítása körülbelül 50-70 ezer évvel ezelőtt kezdődött meg. Az azóta eltelt időben a kutya 27 génje is megváltozott, ami nagyon jelentős.
– A legutolsó tanszéki eredmények – Andics Attila és munkatársai eredményei – azt mutatják, hogy az emberhez hasonlóan két agyterületen dolgozzák fel a beszédet, tehát a szavak értelmét egy bizonyos agyterület vizsgálja, az emocionális tartalmat meg egy másik. Ez ugyanolyan, mint az embernél – világított rá az etológus.
Ez a kutatási terület még nagyon gyerekcipőben jár, sok, a kutyákat érintő terület vár még felfedezésre – hangzott el az előadáson.