A vizuális segítségnyújtás alapvető elvárás az autizmussal élők számára, ezzel pedig megkönnyítjük az érintett gyermek és a család életét is – hangzott el az Apró Lépések Egyesület pénteki előadásán. A témában Solt Anna és Farkas Gyöngyi Karolina gyógypedagógusok nyújtottak gyakorlati tanácsot szülők számára.
A beszéd a mindennapi kapcsolatteremtés egyik alapvető formája, ez viszont nagy nehézség az autizmussal élő gyermekeknek. Számukra a mindennapi élet megértésében, nagy segítséget jelent, ha láthatóvá tesszük az egymást követő eseményeket, elvárásokat, szabályokat- mondta el Farkas Gyöngyi Karolina gyógypedagógus.
– Ami talán a legfontosabb, hogy a szóbeli kommunikációt láthatóvá tegyük, mert míg a szavak elszállnak, tehát ez nagyon nagyon tünékeny dolog, addig a vizuális segítség, amit vizuálisan megjelenítünk, az mindig ott marad, az mindig látható és az mindig segítséget tud nyújtani a gyerekek számára – magyarázta Farkas Gyöngyi Karolina gyógypedagógus.
A képi megjelenítéssel nem csak a gyermeket segítjük, hanem ezzel együtt a család életét is megkönnyebbíthetjük- mondta Solt Anna a Vadaskert Kórház Autizmus Ambulanciájának gyógypedagógusa.
– Akinél ez működik, annál egészen komoly változásokat tudunk megfigyelni akár a viselkedésében, akár a világhoz való viszonyában, és amikor egy autista gyerek viselkedése megváltozik, nyugodtabbá válik, nyitottabbá válik a világra, könnyebb vele együttműködni akkor az nyilván elég erősen befolyásolja az egész családnak az életét, vagy az életminőségét – fogalmazott Solt Anna gyógypedagógus.
Az előadásra ez alkalommal is főként érintett családok érkeztek, akik a gyakorlatban szeretnék kamatoztatni az elhangzottakat.
A vizuális segítségnyújtást minden gyermek számára egyénileg kell kialakítani, attól függően, hogy egy-egy adott területen milyen fokú nehézséggel küzd az autizmussal élő gyermek – tették hozzá a szakemberek.