Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Évértékelő a törvényszéken

Évértékelő a törvényszéken

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Eredményes évet zárt az Egri Törvényszék, de országosan is nagyságrendekkel kevesebb hosszú pertartalmú ügyet tárgyaltak, mint a korábbi években. A csütörtöki összbírói értekezleten elhangzott: az elmúlt öt évben a magyar igazságszolgáltatás robbanásszerű változásokon ment keresztül. Megújult a továbbképzési rendszer, magasabb költségvetésből több és nagyobb beruházásokat valósíthatnak meg, és már nem csak álom a távmeghallgatás, és az elektronikus ügyintézés, hanem minden bíróságon elérhető valóság.

Három évvel ezelőtt pályázta meg az Egri Törvényszék elnöki posztját Dr. Nyíri Beáta, az akkor megfogalmazott álmaival nyitotta meg az összebírói értekezletet megelőző sajtótájékoztatót. Azt mondta: nyitott, ügyfélközpontú bíróságot, otthonról elérhető számítógépes rendszert, képzett bírókat, távmeghallgatást álmodott meg akkor, ma pedig már ezek a valóság részét képezik. Elégedett a 2016-os teljesítményükkel, hiszen többek között 40%-kal csökkent a két éven túli ügyek száma. Megújították Nyitott Bíróság programjukat, amelyben tavaly már ezer fiatal vett részt.

– Készítettünk egy menüt, ez a menü olyan, mint egy étlap, amibe az iskoláknak különböző dolgokat ajánlunk. Így többek között, hogy per szimulációt tartunk, osztályfőnöki órákat különböző témakörökben, előadásokat, bírósági épületeken körbevezetjük őket – sorolta Dr. Nyíri Beáta, az Egri Törvényszék elnöke.

Dr. Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke azt mondta: évente másfél millió ügyet tárgyal országosan közel 11 ezer dolgozó, ám ez igen nehéz, hiszen egy-egy ügynél előfordul, hogy 120 vádlottat hallgatnak ki és 1000 sértettet. Ennek ellenére 2016-ban több ügyet tárgyaltak a bíróságok, mint amennyi beérkezett hozzájuk. Dr. Handó Tünde hozzátette: bár az állam is egy ügyfél számukra, mégis belátta, hogy egy jó országhoz jó igazságszolgáltatás kell, ezért tavaly megemelte a beruházásokra szánt keretet. 2011-hez képest hétszer annyit, mintegy 8,6 milliárd forintot fordíthatnak bírósági épületek fejlesztésére.

A bírók megfeszített munkatempóban dolgoznak, mégis Egerben nem volt tavaly olyan szakértő, aki ne járt volna továbbképzésre. Fontos számukra a tanulás, hiszen idén is szembe kell nézniük új eljárási törvényekkel.

– A büntetőügyeket, a polgári ügyeket és a közigazgatási pereket illetően is vadonatúj törvények fognak érkezni, hatályba lépni, a hatályba lépés jövő év januárjában lesz, de ahhoz, hogy addigra felkészültek legyünk, nagyon kemény és komoly munkára van szükség az idei évben – hangsúlyozta dr. Handó Tünde.

Célként határozták meg az idei évre többek között a hosszú pertartalmú ügyek számának további csökkentését, a magas szintű szakmai színvonal fenntartását és az ügyfélbarát bíróság megvalósítását.


Tovább az archívumra