Idén már több mint egy tucatnyian fulladtak vízbe Magyarországon. Legutóbb két tizenéves fiatalt nem tudtak kimenteni a Dunából. A legtöbb esetben a felelőtlenség és a váratlan időjárási helyzetek miatt kerülnek bajba az emberek.
Sokan keresnek a nyári melegben valamilyen vízparton felfrissülést. Míg vannak, akik a strandokra szavaznak, mások az élővizeket részesítik előnyben. A rendőrség minden évben felhívja a figyelmet, hogy bármennyire csábító a forró nyári napokon, kerüljük a fürdőzni tilos táblával ellátott területeket.
– A felnőttekre leselkedő veszélyek között az egyik legnagyobb, ha valaki ittasan merészkedik be a vízbe. Körzeti megbízott munkatársaink is tudják, hogy a körzetükben hol vannak olyan fürdőzésre alkalmas, bár tiltott vizek, ahol bekövetkezhet a baj. Ők a szezonban ezeken a helyeken gyakrabban tartanak ellenőrzéseket és adott esetben szabálysértési eljárást is kezdeményezhetnek a tiltott fürdőzővel szemben – magyarázta Soltész Bálint, a HMRFK sajtószóvivője.
Ráadásul ezeken a területeken nincs vízi mentő szolgálat, így baj esetén a segítség megérkezésére is sokat kell várni.
– Különösen veszélyesek a bányatavak, a hirtelen változó vízmélység és a hőfok miatt is. Fokozott óvatosság szükséges az ismeretlen vizeken. A víz alatti nem látható tárgyak sérüléseket okozhatnak. Fokozottan vigyáznunk kell főleg az erős sodrású folyókban, mert gyakoriak az örvényképződések. A szabad vizek hőfoka általában elmarad a strandfürdők megszokott vízhőmérsékletétől. A hőségtől felmerült testtel történő vízbe ugrás ezeken a helyeken különösen veszélyes, mert még jobban megterheli a szervezetet – sorolta tovább a szóvivő.
A balesetek megelőzése érdekében mindezek mellett azt a szabályozást is fontos szem előtt tartani, hogy 6 éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyerek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben.