Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Erős vidék

Erős vidék

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Erős Vidék címmel tartottak mezőgazdasági konferenciát a gyöngyösi Károly Róbert Campuson. A rendezvényen az agrártörvénykezés, valamint vidékfejlesztési program aktualitásairól kaptak információkat a megjelent gazdák, de elhangzott az is, hogy jól halad a jégkármérséklő rendszer kialakítása is.

1300 milliárd forint áll a vidékfejlesztési program rendelkezésére, amelyeket pályázatokon keresztül akár ültetvénykorszerűsítésre, vagy szőlőtelepítésre is felhasználhatnak a gazdálkodók. A források nagy részét mindenképpen a kis és közepes gazdaságok kapják- mondta el Kis Miklós Zsolt államtitkár az Erős Vidék címmel megrendezett konferencián.

– Igyekszünk a pénzeket úgy átcsoportosítani, hogy lehetőleg minél több kis és közepes családi gazdaság kaphassa meg ezeket a támogatásokat. Úgy látjuk, hogy azok az eszközök, amiket beépítettünk ebbe a programba, azok sikeresek, mert igaz, hogy 3-4-5- szörös túljelentkezések vannak bizonyos pályázatokon, de annak köszönhetően, hogy kimondtuk azt is, hogy a nagygazdaságok csak maximum 20 százalékban részesülhetnek ezekből a pénzekből, így a maradék nyolcvan százalék nagyon sok kis és közepes gazdasághoz tud eljutni – fogalmazott.

Jakab István, a Magosz elnöke beszámolt a közelgő agrárgazdasági kamarai választások helyzetéről, valamint a ciklus során megalkotott jogszabályokról. Ennek legfontosabb elemeként a földörvényt emelte ki.

– Az, amit anno megalkottunk, a földtörvényt, most kötelezettségszegési eljárás van velünk szemben azért, mert meg akarjuk tartani a földet Magyarországon a magyar gazdák számára, a helyben lakó gazdák számára. Ez a dolog zajlik, majd lecseng, a magyar kormány álláspontja szilárd. Jogunk van ahhoz, amihez egyébként az Európai Unió régi tagállamaiban élő gazdáknak is joguk van – fejtette ki.

Jól halad a jégkármérséklő rendszer kiépítése is. Jelenleg a talajgenerátorok telepítése zajlik, Heves megyében 41 ponton helyezik el a berendezéseket.

– Közel nyolcvan százalékra megvannak azok a személyek, akik ezeket üzemeltetni fogják. Természetesen van közel nyolc olyan hely, földrajzilag meghatározott pont, ahol a környezeti adottságok miatt nem telepíthető még jelenleg talajgenerátor. Ezen körzetek két kilométeres sugarú körében keresünk optimális helyeket és ehhez még várjuk generátorkezelők jelentkezését – közölte Suba Péter szolgáltatási főigazgató-helyettes.

A rendszer kiépítése közel kétmilliárd, az üzemeltetése pedig másfél forintba kerül, azonban a jégkár ennek a több mint tízszeresét teszi ki évente- tette hozzá a szakember.


Tovább az archívumra