A devizahitel-károsultak érdekében szükséges lépésekről tartott ma vitát az Országgyűlés, az LMP kezdeményezésére. Erre reagálva Korózs Lajos Országgyűlési képviselő Gyöngyösi sajtótájékoztatóján kifejtette: a kormány által eddig hozott intézkedések nem bizonyultak hatékonynak. Az egyik megoldás az lenne, ha a banki különadó jelentős részét a deviza alapú hitelezésben résztvevők problémáinak megoldására fordítanák. Hiesz György polgármester elmondta: a közel 3200 önkormányzatot is be kellene vonni, és így orvosolni a problémát.
2010 első félévéig nem volt nagy probléma a deviza alapú hitelezéssel hazánkban, második félévben azonban elszabadult az árfolyam. A jegybank jelenleg nyilvántartott problémás adósainak száma 140 ezer fő – mondta Korózs Lajos, aki hozzátette: több javaslatuk is van a kormány felé. Az egyik, hogy a banki különadó jelentős részét a deviza alapú hitelezésben résztvevők problémáinak megoldására fordítsák.
– A másik, hogy a Magyar Nemzeti Banknak van egy hatalmas árfolyam-nyeresége abból a kamatpolitikából adódóan, amelyet most Matolcsy György vezette jegybank folytat. Mintegy 266 milliárd forintot vittek ki alapítványokba, ennek az alapítványnak a pénze véleményünk szerint a devizahitelesek megmentésére kell, hogy szolgáljon. És a harmadik konstrukció, amit javasolni tudunk, hogy ha a banki követelés magasabb, mint a fedezetként oda szembeállított ingatlan értéke, akkor a bankok mondjanak le arról a kvázi haszonról – fogalmazott Korózs Lajos.
Hiesz György elmondta: rengeteg károsult keresi meg egy-egy fogadóóra alkalmával, és nem csak fiatalok, hanem nyugdíjasok is. A megoldást számára az jelentené, ha a közel 3200 önkormányzatot is bevonnák a probléma megoldásába.
– Óriási ingatlan-vagyon halmozódott fel az országban, a vidéki Magyarországban, városokban, falvakban, amelynek nincs gazdája – illetve gazdája van, de nincs használója, van tulajdonosa, de eladhatatlan. Ugyanakkor jelentkezik egy óriási munkaerő-kereslet, ahol lakás kéne fiataloknak, letelepíteni és nem kiengedni őket az országból és itt van a deviza-hitelesek ügye – ezeket össze kéne valahogy kapcsolni és az önkormányzatokat bevonni. Az önkormányzatoknak segítség kéne, ezzel az országnak segítenénk – vélekedett Hiesz György.
Ez következményekkel járna, hiszen sokan bérlakásba kényszerülnének, ez azonban még mindig jobb, mint hogy ha hajléktalanszállóban, vagy idősotthonban élnék le hátralévő életüket – tette hozzá a városvezető.