Mit tehet az állam és az egyház a családokért? Erről tartott előadást Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára a Kolping Házban. Az előadást a politikus a Kereszténydemokrata Néppárt gyöngyösi alapszervezete szervezésében indított „Család, nemzet, haza” című sorozat részeként tartotta meg. Soltész Miklós szerint a családok megerősítésében legalább annyira fontos a keresztény szellemiség megléte, mint a támogatások növelése.
A demográfiai helyzet alakulása kulcskérdés Európa és így Magyarország jövője szempontjából is – jelentette ki Soltész Miklós államtitkár a Kolping Házban tartott előadásán. A politikus szerint nemzetünk sorsa attól függ, hogy milyen választ adunk a változásokra. Ami biztos: nem migránsokkal szeretnék a népességcsökkenést kiváltani.
Az eredmények már látszanak, mondta el az államtitkár. 7 év alatt 40 %-kal nőtt a házasságkötések száma, 20%-kal csökkent a válásoké, s ugyanebben az időszakban fölment a gyermekvállalás aránya 1,25-ről 1,5 %-ra, az abortuszok száma pedig 25%-kal csökkent. Tennivaló azonban még bőven van. Az otthonteremtés, a munkahelyteremtés további támogatásával ezután is foglalkozni kell. Külön feladatot jelent a határon túli magyarság népességcsökkenésének megállítása, melyhez egy átgondolt nemzetiségi politika szükséges. A hazai nemzetiségi támogatási rendszer jó például szolgál a szomszédos országoknak is és pozitívan hat ki az ott élő magyarok életére.
Soltész Miklós előadásában arra is felhívta a figyelmet, hogy aláírásukkal is segíthetik a magyar állampolgárok a külhoni magyarság megmaradását. Ha ugyanis az Európai Unió hét államában 1 millió érvényes aláírást összegyűjtenek, akkor az EU köteles foglalkozni azzal, hogy az őshonos kisebbségek olyan jogokat kapjanak, amelyek a megmaradásukat segítik.