Az elmúlt két hétben már négy őzgidát fogadott be a Gyöngyösi Állatkert. A gondozók felhívják az emberek figyelmét arra, hogy az elárvultnak hit őzgidákhoz semmilyen körülmények között ne nyúljanak, hiszen ha az anyjuk megérzi az idegen szagot, ellöki magától a kicsinyét. Zártkerti tartásban pedig nehéz a felnevelésük és későbbi elhelyezésük.
Őzgidák, szarvasborjak és vadmalacok. Június és július hónapra tehetők az idei borjak születése. A természetjárók, állatbarátok figyelmét hívja fel Barcai Henrietta a Gyöngyösi Állatkert vezetője, hogy szelíd természetük ellenére ne fogják és simogassák meg az elárvultnak hitt kisállatokat.
– Az ember közelít ezekhez az állatok felé, a mama elfekteti őket, megpróbálja az embert másfelé csalni, illetve elszalad és amint a veszély elmúlik visszatér a gidákhoz, de hogyha hozzányúlnak onnantól kezdve sajnos az emberi szagot érzi rajtuk és akkor ott fogja hagyni – hangsúlyozta a szakember.
Az elmúlt két hétben már négy őzgidát fogadott be az állatkert, de az árvának hitt borjak száma folyamatosan gyarapszik. Ha bárki sérülten vagy veszélyes területen, mint például útszélen látja ezeket az állatokat, abban az esetben se érintse meg őket, hanem telefonon kérjen segítséget az állatkerttől – magyarázta az ügyvezető. Emellett azt is kiemelte, hogy zártkerti tartásban nehéz felnevelni az őzeket.
– Ezeknek az elhelyezése is nehézkes lesz, ugyanis a mi parkunk például nem tart őzeket és különböző vadaskertekben kell őket elhelyezni, de mivel fiú állatokról van szó, ezért ez nehézkes lesz, ugyanis egy csapatban majd csak egy bak élhet a későbbiekben – fűzte hozzá.
A gidáknak és borjaknak az anyjuk nélkül bkevés az esélyük az életben maradásra, az emberek által cumisüveggel felnevelt kicsiket pedig szinte lehetetlen sikeresen visszavadítani.