Fokozottan kell vigyázni az állatokra is a kánikulában, mert a tartós meleg nemcsak az emberek szervezetét viseli meg. Fontos például, hogy mindig legyen előttük víz, hűteni kell őket, gondoskodni kell nekik árnyékos helyről, valamint figyelni kell a hőgutára utaló jeleket. A Gyöngyösi Állatkert, egész nyáron, ezeket szem előtt tartva gondoskodik állatairól. Egyebek mellett a szibériai tigrisek, és vaddisznók naponta kapnak vízfürdőt, és ilyenkor hűtött étellel is etetik őket.
Jégrémet esznek a gyűrűsfarkú makik, vízsugár segítségével hűsölnek a tevék és lámák – a több mint 2 hete tartó tikkasztó hőség bizony az állatokat is megviseli, ezért rájuk is nagyon oda kell figyelni. A Gyöngyösi Állatkert gondozói többféle módon is óvják őket a nagy melegtől.
– A legelső az, hogy óránként cseréljük, illetve pótoljuk a vizüket, mindig ellenőrizzük, hogy azért kellemes hőmérsékletű vizet tudjanak majd inni, illetve van ahol a belső hűtéssel is segítünk, tehát a gyűrűsfarkú makiknak, a páviánoknak néha egy kis kedvességként jégkrémet, vizes alapú jégkrémet szoktunk adni, ez ugye belülről is hűti őket, illetve a locsolás, amit naponta többször muszáj, hogy megtegyük az állatok hűtésének érdekében – mondta el Erdősné Molnár Bernadett, gondozó.
A nagy melegben az eleséget is jól behűtve, sok gyümölccsel összekeverve adják oda az állatoknak – a mosómedvék például őszibarackkal, görögdinnyével és szilvával kevert ebédet kaptak ott jártunkkor.
– Minél lédúsabb gyümölcsöket próbálunk nekik adni, ugye most ebben az időszakban könnyű a helyzet, hiszen a dinnye, az őszibarack, ezek azért lédúsak, és ezzel is tudjuk pótolni egyrészt a vizet számukra, ugye a nedvességet, illetve azért hűti ez is őket, főleg hogy elő van hűtve, tehát próbáljuk ezzel is segíteni őket – tette hozzá a gondozó.
Mindemellett egész nap figyelik a viselkedésüket, hiszen vannak olyan állatok, amelyek hajlamosak a hőgutára. Egyes állatfajokat naponta többször is locsolnak.