„Leánytól az asszonnyá válásig” címmel rendeztek idén másodjára népi divatbemutatót a Folklór Fesztivál keretein belül. Az összeállított bemutató során 12 tájegység leány, menyasszony, menyecske, asszony viseleteit láthatták az érdeklődők.
Országosan egyedülálló eseményt valósítottak meg csütörtökön a Fesztiválsátorban, ami nem más, mint a népi viseletek bemutatója. Az ötlet úgy valósult meg, hogy Maksa Henrietta és párja Papp Kornél portrésorozatot készítettek menyasszonyi fejdíszekről és ezt továbbgondolva jutottak el a végső ötletig a „leánytól az asszonnyá válásig” címmel teljes népi viselet bemutatása a fesztiválon.
– Közel 48 lány 12 faluból mutatott be viseletet, hogyha a térképet nézzük akkor Gyöngyöshöz legközelebb Gyöngyöspata, Boldog, Jászberény, Hollókő, Mezőkövesdről a matyók jöttek, Maglódról érkeztek, Kéméndről érkeztek, Kalocsáról, Sárközről,Dávodról, Méráról és Ajakról is láthattunk népi viseleteket – sorolta Maksa Henrietta, a Magyar Állami Népi Együttes táncművésze.
A ruhák mind eredetiek a néptáncos lányok gyűjtik őket, hiszen szorosan kötődnek ezekhez a népviseletekhez. A ruhák sokszínűek tájegységenként más és más, de vannak közös vonásaik is. A lány ruhája mindig a legdíszesebb és legszínesebb. Ahogy haladunk a mennyasszonytól a mennyecskén át az asszony viseletéig egyre kevesebb és egyre sötétebb színek mutatkoznak meg az öltözéken.
A hajviselet is fontos szerepet tölt be, hiszen ez a nők ékessége. Korral változott, miszerint a lány fonatot, a menyasszony koszorús fonatot, a menyecske kontyot hord, az asszonynál pedig megjelenik egy egyedi kuriózum a szarvas kendő.
– Elsősorban az lenne a célom, hogy ne csak azt gondolják a magyar folklórról és a magyar néptáncról, hogy az a falunapokon valaki táncol a színpadon, hanem ettől sokkal gazdagabb és sokkal, több jelentéstartalommal rendelkeznek a ruhák, illetetve a viseletek és úgy gondolom, hogy annyira gazdag a Kárpát-medencének a népviselet és néptánc kultúrája, hogy azt minden embernek ismernie kell, mert nincs még egy ilyen a világon csak itt – hangsúlyozta Maksa Henrietta.
A szervezők remélik, hogy a jövőben több helyen is megmutathatják ezeket a viseleteket, valamint jövőre még többet szeretnének bemutatni, hiszen „ahány falu annyi viselet „– emelte ki Maksa Henrietta táncművész.