Magyarországon munkaerőhiány van, ami arra kényszeríti a munkáltatókat, hogy olyan csoportok felé nyissanak, akik korábban jelentős hátránnyal, vagy szinte esélytelenül pályáztak meg állásokat. A sok esetben halmozottan hátrányos helyzetű romák integrálásban szeretne segíteni az Empátia-híd elnevezésű projekt, amit Gyöngyös Város Önkormányzata a Máltai Szeretetszolgálattal közösen valósít meg.
Milyen nehézségekkel néz szembe egy leendő roma munkavállaló, milyen körülmények közül érkeznek meg munkahelyükre, milyen félreértésekhez vezethet a kulturális sokszínűség? Ehhez hasonló kérdésekre adtak választ szituációs gyakorlatokon keresztül a trénerek a gyöngyösi munkáltatóknak meghirdetett Empátia-híd elnevezésű tréningen.
– Arra próbálunk koncentrálni, hogy saját élményt szerezzenek arról, hogy milyen együtt dolgozni egy romával, milyen egy romának megjelenni egy állásinterjún, milyen konfliktushelyzetek adódhatnak roma és nem roma munkavállalók között. Ezekről pontosan azért fogunk beszélni, hogy a gyakorlatban, a való életben ezeket könnyebb legyen megoldani – magyarázta Fiala Marianna tréner.
A tervek szerint a tréningnek lesz folytatása. Baranyi Marcsi roma származású főiskolai tanár szerint ugyanis fontos, hogy a munkavállalói oldal képzésével és felkészítésével is foglalkozzanak.
– Mindkét félben vannak félelmek, előítéletek egymás felé. A munkavállalóban is vannak szorongások félelmek és ugyanígy a munkáltató oldaláról is. A közgazdasági szempontokat megvilágítjuk, a munkaadó miket tart fontosnak, nem feltétlenül tudja az egyéni érdekeket megnézni, és ezeket a szempontokat segítünk ezen az Empátia-hídon sétálva a munkavállalónak a munkáltatót meghallani és megérteni – fogalmazott.
A tréning szervezői bíznak benne, hogy két napos programjukkal sikerült olyan ismereteket átadniuk a munkáltatóknak, amik segítik majd a halmozottan hátrányos helyzetű emberek jövőbeni munkavállalását és ezáltal az integrációjukat is.