Keresztény és zsidó vallású magyarok együttélése a Kárpát-medencében – ezzel a címmel tartott előadást Weisz Péter, a Barankovics Izraelita Műhely elnöke a Kolping-házban. Az előadás legfőbb mondanivalója az volt, hogy nem zsidók és magyarok, hanem eltérő vallású és kultúrájú magyar emberek közös történelme az, amit mindannyian magunkénak érezhetünk.
Weisz Péter előadása egészen a honfoglalás előtti történelem idejéig nyúlik vissza, hiszen már a Kazár Birodalom területén élő lakosság jelentős része is zsidó vallású volt. Az előadás, mely leginkább egy rendhagyó történelemórára hasonlított, a magyar zsidóság helyzetét foglalta össze Szent István uralkodásától egészen napjainkig.
– Én szeretek azokról beszélni, akik zsidó származású magyarokként alkottak nagyot. De beszélni fogok azokról a nagy magyar uralkodókról is, akik pozitívan viszonyultak a zsidókhoz. Meggyőződésem, hogy a harmadik évezred kapujában nem lehet tabutémaként kezelni a zsidók kérdését – fogalmazott Weisz Péter.
Weisz Péter kiemelte, hogy Magyarországon az esetleges előítéletesség elsősorban a zsidósággal kapcsolatos ismeretek hiányából adódik. Szerinte a történelmet vizsgálva elválaszthatatlan egymástól a közös múlt, és ha érdeklődve fordulunk egymás kultúrája felé, akkor a jövőnk is szép lehet.
– Előadásommal azt szeretném bizonyítani, hogy van közös történelmünk és múltunk. És ha együtt dolgozunk tovább, akkor gyermekeinknek és unokáinknak van közös jövője is. Ez az én üzenetem – hangsúlyozta.
Weisz Péter úgy gondolja, hogy a 21. században nem lehet tabuként kezelni ezt a témát, így a jövőben is azon fog dolgozni, hogy sorsközösség alakuljon ki zsidó és nem zsidó származású magyarok között.