Változik a felvételi eljárás idén. 2020-tól a felsőoktatási alapképzésre jelentkezőknek kötelező lesz a legalább B2 szintű komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű okirat, illetve a legalább egy emelt szintű érettségi vizsga vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél. Emellett a mostani felvételi eljárás határideje február 15-ről február 17-re módosult.
Kötelező lesz a középszintű nyelvvizsga valamint egy emelt szintű érettségi vizsga a felsőoktatásba felvételizőknek. A változtatást 2020-tól vezetik be az alapképzésre jelentkezőknek. Az idén jelentkezők számára azonban van egy jó hírük…
– Február 15-e helyett február 17-e éjfél lett az új időpont, tehát plusz 2 nap maradt arra, hogy azok, akik idén szeretnének jelentkezni és éppen az előbb elmondott változás ok miatt erre bíztatunk is mindenkit, hogy akinek lehetősége van, tehát érettségivel rendelkezik és megfelelő pontszámmal, akkor jelen eljárásban adja be mindenképpen a jelentkezését, hiszen most ez az utolsó lehetőség, hogy a jelenlegi feltételekkel jelentkezzen – mondta el dr. Bujdosó Zoltán főigazgató.
A középiskolákat, gimnáziumokat nem érte váratlanul a nyelvvizsga közelezővé tétele, hiszen már régóta köztudott volt, hogy ez a változás be fog következni. Benyovszky Péter a Vak Bottyán János Katolikus Szakgimnázium igazgatója úgy véli, hogy egyes diákoknak így sokkal nehezebb lesz bejutni a felsőoktatási intézményekbe.
– Mivel mi szakgimnázium vagyunk, nálunk azért a diákjaink egy jelentős része nem is fontolgatja a felsőoktatást, tehát a diákjaink nagy részét ez nem érinti, ők maradnak technikusként és utána tártkarokkal várja őket a minket körülvevő munkaerő piac. Akik viszont terveznek ilyesmit ott szerintem a következő néhány hónapba eldől az, hogy a tervük mögé odarakják e a céltudatos gondolkodást is és nekifekszenek ennek a feladatnak vagy pedig pont emiatt föladják ezt a küzdelmet – magyarázta Benyovszky Péter, a Vak Bottyán János Katolikus Műszaki és Közgazdasági Szakgimnázium igazgatója.
Az utóbbi években a felsőoktatásba jelentkezők mindössze 45 százaléka rendelkezett nyelvvizsga-bizonyítvánnyal, a felvett diákok esetében ez az arány 55 százalék. A minisztérium ezt követően arra számít, hogy a későbbiekben vidéki iskolákban is magasabb arányban teszik le majd a nyelvvizsgát.