Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Addikció és rendszerszemlélet

Addikció és rendszerszemlélet

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A dizájner drogok használatának sajátosságai, függőségek, drogmegelőzés a háziorvosi praxisban – egyebek mellett ezekben a témákban hallgathattak előadásokat a szakemberek az Addiktológiai konferencián. A szervezők célja az, hogy a megelőzésben és a helyes útra terelésben segítsenek az érintetteknek. Egy 75 millió forint értékű EFOP pályázatnak köszönhetően hamarosan még több prevenciós programot valósít majd meg az önkormányzat és a Gyöngyösi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum.

– Igenis kell nemet mondani. Ha szükséged van arra, hogy te Frontint szedjél, menjél be a szakorvoshoz, és majd eldönti, hogy van szüksége rá, vagy nincsen szüksége rá a betegnek – magyarázta a fórumon dr. Mangó Gabriella háziorvos.

Egyre többen íratnak fel nagy dózisban nyugtatókat, amelyeket kábítószerként használnak – ennek a veszélyeiről tartott előadást Dr. Mangó Gabriella, háziorvos, az addiktológiai konferencián. A szakmai napot az önkormányzat és a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szervezte.

– Nem csak Gyöngyösön, országosan szerintem a legégetőbb probléma az a drogügy. De nem csak kábítószerről beszélünk, hanem alkoholról, játékról, dohányzásról, bármiről. Most olvastam egy statisztikát, hogy a fiatalok dohányzási szokásai, a dohányzások száma növekszik. A 2010-es átlagot meghaladja már – közölte Szabó Sándor, a Gyöngyösi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke.

Egy nyertes uniós pályázatnak köszönhetően – amely 75 millió forintot jelent – hamarosan még több drogprevenciós programot valósítanak majd meg és nem csak előadások keretében hívják fel a figyelmet a problémára, hanem a fertőzött, veszélyeztetett területeket is rendszeresen látogatnak.

– Három célcsoportot célozunk meg, az egyik az az ifjúság, akik a drog által érintettek lehetnek. Próbáljuk őket a drogfogyasztás útjáról elterelni, tehát olyan szabadidős programokat ajánlani nekik, amik elvonzzák őket a kábítószer-fogyasztás vagy épp a számítógépezéstől. Illetve próbálunk nekik olyan programokat ajánlani, amelyek abban segítik, hogy a saját konfliktusaikat, a saját agressziójukat, a saját dolgaikat meg tudják oldani egy kis önismeret vagy egy kis révén. Megcéloztuk még a szülőket is ugye, akik hát ott vannak a családban és kezelni kell a fiatalokat – tette hozzá mindehhez Illés Veronika, a fórum tagja.

A harmadik célcsoport pedig a szakemberek, akik arra keresik a választ, hogy hogyan tudják ezeket a fiatalokat úgy megszólítani, hogy annak eredménye is legyen.

Dr. Moretti Magdolna családterapeuta előadásában kiemelte: egy függő ember problémája minden környezetében élőt érint, akár a családban, akár a munkahelyen. Mindemellett úgy véli: sok esetben a gyermekkori traumák okozzák a későbbi szerhasználatot.

– Nekünk az a szemléletünk, hogy akár a fogamzástól kezdve végignézzük a történetét a személynek, hogy milyen hatások érték, hogy szeretve volt-e, hogy kapott-e elég megerősítést, vagy esetleg alkoholbeteg volt a szülő, vagy drogbeteg, vagy elhanyagolták, az iskolában perifériára került, zaklatták – magyarázta.

Az előadások illeszkednek Városi Drogprevenciós Stratégia célkitűzéseihez.


Tovább az archívumra