Az akadémiai esték programsorozat keretében a félév első előadását tartotta Gyöngyösön a Károly Róbert Campuson Mérő László, az ELTE Pszichológiai Intézetének professzora. Az előadás, mely az „érzelmek logikája” címet viselte, az ezzel azonos című könyv témáit foglalta össze.
Mérő László matematikus, pszichológus, az ELTE Pszichológiai Intézetének professzora, számos könyv szerzője. Az érzelmek logikája egy ellentmondásos könyvcím, hiszen a logikát sokan a racionális gondolkodáshoz társítják, nem pedig az érzelmekhez. Mérő László szerint az utóbbi 10 év kutatásai számos kérdést vetnek fel a témával kapcsolatban, sőt: még a racionalitás fogalma sem teljes mértékben tisztázott.
– Az utóbbi 20-25 évben egész jól kutathatóvá vált, tehát voltak olyan kísérletek, amiket meg lehetett ismételni. Úgy, hogy az alany érzelmeit mindig másra hangolták, és kiderült, hogy teljesen másképp működik egyik, mint másik esetben. Meg maga a gondolkodás is – magyarázta a szakember.
Mérő László azt is elmondta, az érzelmeknek olyan nagy a jelentősége, hogy sokszor nagyobb szerepet játszanak egy probléma megoldásakor, mint maga a gondolkodás – az emberek pedig akár fejleszthetik is vele ezt a képességüket.
Az előadást azért is érdekesnek tarthatták a látogatók, mert a pszichológiának ez a része nem csupán elvont tudományos kutatások tárgya: a mindennapi életben is jelen van.
– Üzletember példát fogok mutatni, aki pontosan tudta, hogy hogyan kell érvelni, és olykor dühbe gurította magát, olykor felvidította magát, attól függően, hogy épp mire volt szüksége – mondta.
Az előadást érdeklődéssel fogadták a nézők, hiszen sokan jegyzeteket is írtak, a bemutató után pedig számos kérdést tettek fel. Mérő László az előadás végén azt mondta, érzelmek nélkül értelem sincs – ezt egy tudós szájából hallani különösen érdekes és elgondolkodtató.