Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Kolping-akadémia

Kolping-akadémia

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A Szent Korona külföldi útjairól és gyöngyösi kalandjairól tartott előadást, Dr. Pálffy Géza az MTA doktora és a Lendület Szent Korona Kutatócsoport vezetője az őszi Kolping Akadémia előadások keretén belül. A 6. alkalommal megrendezett sorozat előadásainak a témája idén a II. Rákóczi Ferenc emlékévhez kapcsolódik.

A Szent Korona külföldi történetével és gyöngyösi kalandjaival kezdődött el a Rákóczi emlékév alkalmából elindított előadássorozat a Kolping Akadémián. Ez már a 6. alkalom, hogy a Kolping Család neves előadókat hív meg egy témával kapcsolatban.

– Általában a közönség igényeihez igazodva próbálunk újabb és újabb témákat elővarázsolni és nyilván mindig az aktualitáshoz kapcsolódva. Volt a tűz éve, nyílván akkor a tűzről volt szó, volt irodalmi, egészségügyi, egyéb témában előadás. Most tekintve, hogy a Rákóczi év kezdődik most úgy gondoltuk, hogy ehhez kapcsolódva fogjuk a sorozatot elővarázsolni – fejtette ki László Ferenc, a Gyöngyösi Kolping Család elnöke.

A Szent Korona kapcsán számos tévhit van a fejekben és sok kérdésre keresik még a választ a szakértők is. A Lendület Szent Korona Kutatócsoport vezetője, Prof. Dr. Pálffy Géza a legfrissebb kutatási eredményekről számolt be a közönségnek. Elárulta, például, hogy az eddigi ismeretekkel ellentétben nem négyszer, hanem tizenegyszer vitték külföldre a koronát. De nemcsak külföldön, hanem Gyöngyösön is járt, ahol két alkalommal és 2 helyen is őrizték a koronázási jelvényekkel együtt.

– A gyöngyösiek mindenki tudja, hogy van egy Szent korona ház Gyöngyösön, de nemcsak egy Szent korona-ház volt Gyöngyösön, ugye a plébánia az egyházmegyei gyűjtemény épülete. A friss kutatásokból kiderül, hogy két Szent korona-ház volt, hiszen a Szent korona-ház feliratán, ott egy téves felirat látható, 1809-ben valóban itt őrizték a koronát, 1806-ban azonban nem a Szent korona-házban, hanem a Fő téren a mai OTP helyén álló városi palotában – sorolta a professzor.

MTA doktora azt is hozzátette, hogy a legfrissebb felfedezésekről egy koronafilm is készült, amiben többek között választ kapunk arra is, hogy miért ferdült el a kereszt a koronaládában őrzött korona tetején.


Tovább az archívumra