Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Femtoszkópia

Femtoszkópia

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A Femtoszkópia Napja. Immáron 5. alkalommal szervezett tudományos konferenciát a Gyöngyösi Károly Róbert Campus a Wigner Fizikai Kutatóközponttal és az ELTÉ-vel közösen. A rendezvény célja, hogy a legújabb kutatási eredményeket megvitassák.

A Gyöngyösi Károly Róbert Campuson évek óta november a tudomány hónapja, ennek apropójából szervezték meg ismét a Femtoszkópia napját.

– Viszonylag perifériás területe a fizikának, amelyet az intézményünkben is néhány kutató képvisel, akik itt a Gyöngyösi Campuson, illetve Svájcban végeznek kutatásokat. Közösen más egyetemekkel illetve nagy kutatóintézetekkel és ennek a területnek az elmúlt 1 év eredményeit foglalják ma össze – mondta el a konferencia kapcsán Dr. Bujdosó Zoltán, főigazgató.

Csörgő Tamás az európai akadémia tagja és egyetemi professzor egy nagy felfedezésről is beszámolt, melyet nemzetközi együttműködésben értek el.

– Az egyik dolog, ami már megjelent szakfolyóiratban az a legrangosabb szakfolyóiratok egyikének a Nature Physics címlap sztorija lett és vezércikket is írtak róla: ez a tökéletes kvarkfolyadék apró cseppjeinek a mérnöki pontosságú előállítása. A PHENIX kísérletben értük el ezt az eredményt egy nagy nemzetközi együttműködésben, de az üzenet az, hogy Gyöngyösről is lehet ilyen szép eredményt elérni, tehát nem kell külföldre utazni, kell a kapcsolat külfölddel, de itthonról is lehet világszínvonalú eredményeket elérni, Gyöngyösről is – hangsúlyozta a professzor.

A konferencia elnöke fontosnak tartja ezt a rendezvényt, mivel évről-évre meg tudják osztani egymással eredményeiket, mely segíti a közös munkát és a jövőbeli felfedezéseket. Úgy véli a társadalom számára, mindegyik felfedezés fontos. Televíziónknak pedig elmondta, hogy min dolgoznak éppen.

– Nemrégiben a világon minden médium beszámolt az embereknek egy nagy felfedezésről: a fekete lyukról, amit most sikerült először fotón megörökíteni, ami nagyon látványos és hatalmas dolog. Mi is hasonlóan próbálunk egy ilyen fotót készíteni egy sokkal kisebb dologról: a protonokról – ilyen még senkinek sincs – és ezeknek a jelentőségét próbáljuk szintén a széles közvélemény elé tárni – magyarázta Wesley J. Metzger.

Az idei rendezvényen 16 országból voltak jelen, valamint több magyar egyetem is csatlakozott. A konferenciát nemzetközi jellegénél fogva angol nyelven tartották. Az előadások során ismertették egymással kísérleti eredményeiket, valamint a legújabb felfedezésekről is beszámoltak.


Tovább az archívumra