Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Fecskevédelmi szezon

Fecskevédelmi szezon

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Sikerült a fecskék számának drámai csökkenését megállítani az elmúlt 10 év munkájának köszönhetően, ugyanis Magyarországról az ezt megelőző évtizedben mintegy 64%-uk tűnt el. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület kiemelt figyelmet fordít a faj megmentésére, így oktató videókkal segíti a madárbarátok idei felkészülését a fecskevédelmi szezonra.

A fecskeállomány drasztikusan csökkent hazánkban, azonban a közös összefogásnak köszönhetően sikerült megakadályozni azt, hogy 2021-re teljesen eltűnjenek. Bár a folyamatot egyelőre nem sikerült megfordítani és még így is jóval kevesebb fecske van, mint az ezredforduló előtt, de már egy jó tendencia felé halad – mondja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Orbán Zoltán kiemelte: 3 fő oka van az állománycsökkenésnek.

– A legfontosabb a mezőgazdaság, élőhelyek átalakítása, a legeltető és háztáji állattartás felszámolódása, jelentős csökkenése. Emellett a nagyüzemi mezőgazdaság rendkívül sok agrárkemikáliát, rovarölő szert használ, ez tovább csökkenti a fecskék életfeltételeit, hiszen nincs elég táplálék, ami van az is mérgezett az állatok közvetlen pusztulását is okozhatja. A második fő ok a klímaváltozás. – mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

Harmadik okként pedig a fecskefészkek tömeges leverését említi, de ez a probléma a közbeavatkozásnak köszönhetően már szinte megszűnt. A szakember kiemelte: aki szeretne segíteni a fecskéken, még nem késő kihelyezni műfészkeket.

– A lakosságnak alapvető szerepe van ezeknek az állatoknak a megmaradásában, egyszerűen, azért mert együtt élünk. Többféle dolgot lehet csinálni, a legfontosabb a meglévő fészkek védelme, ugyanis ha valahol van legalább egy lakott fecskefészek, akkor amellé érdemes igazán akár tömegesen kihelyezni műfészkeket, ezeket be lehet szerezni, de a legegyszerűbb, ha mi magunk készítjük el otthon. – mondta a szóvivő.

Orbán Zoltán azt mondja: lehet olyan, mikor a fecskefészkek útban vannak, például egy felújítás során, ilyenkor a megoldás az, hogy november 1. március 31. között a megyei kormányhivataltól engedélyt kérnek az eltávolításra, majd a felújítás után műfészkekkel pótolják azokat.


Tovább az archívumra