Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Kötelező védőoltás az egészségügyben: ellentmondásos a fogadtatás

Kötelező védőoltás az egészségügyben: ellentmondásos a fogadtatás

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Sajnálatos, ha valaki egy oltás miatt hagyná el a hivatását – ezt mondta televíziónknak a Magyar Orvosi Kamara titkára, aki hozzátette: üdvözlik a kormány azon döntését, miszerint kötelező a koronavírus elleni védőoltás felvétele az egészségügyben dolgozók számára. Míg a dolgozók többsége már védett, addig vannak olyanok is, akik nem értenek egyet a törvényi szabályozással. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke szerint sokan fognak úgy dönteni, hogy elutasítják az oltást, emiatt pedig akár egész osztályok működése is veszélybe kerülhet.

Július 29-én jelent meg a Magyar Közlönyben, hogy kötelezővé teszik a védőoltást az egészségügyi dolgozók számára, így aki eddig nem oltakozott, a hatálybalépés után 15 napja lesz arra, hogy felvegye az oltást. Úgy tudjuk, a minisztérium már bekérte az intézményektől a pontos adatokat, hogy hány dolgozó nem kérte eddig a vakcinát. A szakmabeliek többsége egyetért a kormány döntésével.

– A Magyar Orvosi Kamara üdvözli azt az intézkedést, hogy az egészségügyi dolgozók számára kötelezően elrendelték a védőoltást, hiszen minél nagyobb az átoltottság, annál nagyobb biztonságban van a társadalom. – mondta dr. Nagy Marcell, a Magyar Orvosi Kamara titkára.

A védőoltás felvétele minden még be nem oltott egészségügyi dolgozónak kötelező, az egészségügyi ellátást nyújtó szociális intézmények dolgozóinak, és annak is, aki ebben az ágazatban szeretne elhelyezkedni.

Magyarországon egyébként a kötelező oltások iránt nagy az elfogadási arány, és a népesség döntő többsége él az általános oltások felvételével is. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke szerint most azonban sokan fognak úgy dönteni, hogy elutasítják az oltást. Ez súlyos betegellátási gondokat eredményezhet, ideiglenesen akár egész osztályok működése is veszélybe kerülhet szerintük.

A Magyar Orvosi Kamara szerint viszont mivel külföldön is tervben van az oltás kötelezővé tétele, azok a dolgozók, akik a pályán szeretnének maradni, el kell, hogy fogadják a törvényt.

– Nyilván a pályaelhagyók, akik otthagyják az egészségügyi pályát emiatt, én azt saját magam részéről csak sajnálni tudom, hogyha egy oltás miatt valaki azt gondolja, hogy felhagy egy hivatással. – mondta a a Magyar Orvosi Kamara titkára.

Egy gyöngyösi háziorvost is megkérdeztünk a témában, Dr. Nagy Éva azt mondja: a vírus megjelenésekor a kórházakban és a szociális otthonokban ugrott meg leginkább a fertőzöttek száma, sok esetben a dolgozók miatt, szerinte ezért is fontos a mostani döntés.

– Aki igazából egészségügyi dolgozó, tehát nem csak azért jár dolgozni, mert valahol dolgoznia kell, hanem felelősséget vállal a saját, a családja, és a betegei egészségéért, annak ez nem lehet kérdés, hogy beoltassa magát. Én ezt mindenképpen helyesnek tartom, hogy kötelező lett az egészségügyi dolgozók védőoltása. – mondta Dr. Nagy Éva háziorvos.

Az országos tisztifőorvos szerint küszöbön áll a negyedik hullám, azonban a védőoltásokkal és a higiénés szabályok betartásával elkerülhető egy „erős” járvány.


Tovább az archívumra