Ezt egy asszony is megtapasztalta, aki évek óta hiába próbálkozik. Most egy civil szervezet próbál neki segíteni adósságai rendezésében, mielőtt kikapcsolják nála az áramot, vagy kilakoltatják. A látássérültek élete országosan is megnehezült márciustól, hiszen megszűnt az őket segítő egyik fontos hálózat.
Ennyi pénzből persze nem tudja kiváltani azt a speciális szemüveget sem, ami – bár az orvos felírta – 27 ezer forintba kerül. Pedig az ő állapotában nem mindegy, milyen eszköz védi a szemét, egy olcsó szemüveg csak ront a helyzetén. A redőnye is elromlott, ezért ilyen sötét az egész lakás.
Az asszony csaknem 30 évet dolgozott a vasútnál, aztán évekig az édesanyját ápolta otthon. Most az Együtt Szebb Jövőért Egyesülethez fordult segítségért, anyagi támogatást kérve több, mint 200 ezer forintos adóssága rendezésére, illetve olyan munka reményében, amelyet ő is el tud végezni. Gyerekre vigyázna, ebédet hordana ki, vagy telefonközpontot kezelne.
Az egyesület elnöke most is abban bízik, hogy a televíziónézők között akadnak segítő szándékú emberek, ahogy korábban több esetben meg is történt.
A látássérülteknek márciustól amúgy is nehezebb lesz: az állami támogatás megvonása miatt megszűnt a látássérültek rehabilitációját végző országos hálózat. Õk állították talpra a friss látássérülteket új élethelyzetükben. Önálló életvitelt, közlekedést, számítógépes ismereteket tanítottak nekik, hogy a munka világába való visszatérés után adózó állampolgárok legyenek, ne eltartottak Évi hatezer új látássérült van az országban, az államnak erre a feladatra ma még sincs forrása. Így marad a kilátástalanság.
Faragó Zoltán