Az asszonyfarsang hagyományát még a szlovák üvegfúvók honosították meg. Ilyenkor az asszonyok férfiruhába öltöznek, s minden az útjukba kerülő férfit megborotválnak – persze csak jelképesen. A borotválásért cserébe csak pénzt fogadnak el, amely a báli forralt bor és fánk költségét fedezi.

A népszokást az évszázadokkal ezelőtt szlovák területről érkezett üvegfúvók honosították meg a faluban. A férfiak és a tél fölötti szimbolikus hatalomátvétel eszköze a fából készült borotva, mellette a tükör, a gyakran nyúllábból készült pamacs, a manapság hintőporral helyettesített liszt kap szerepet. Hosszú út vár a farsangi menetre, hiszen a falu főutcáján végigvonulva körbejárják az egész települést. A férfiak pedig valóban nem menekülhetnek.
Több háznál már felkészülten várták a farsangolókat. Előkerült a házipálinka, a sütemény, s az is természetes, hogy aki tehette, pénzadománnyal támogatta a bálozókat. Így tett a helyi önkormányzat is, akik élükön Holló Henrik polgármesterrel fogadták az asszonyok addigra már igencsak dalos kedvűvé vált menetét.
Aki Parádsasvárra jön telet búcsúztatni, az számítson rá, hogy meghívják az esti bálba. Oda viszont borotválatlanul nem illik menni.
Borbándi Erik