Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Gyűjteménytár-bemutató és történelmi séta a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében

Gyűjteménytár-bemutató és történelmi séta a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A Mátra Múzeum Gyöngyös egyik legrégebbi főúri palotájának déli szárnyában kialakított raktárába nyerhettek bepillantást a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében az érdeklődők. A résztvevőket nem csak a múzeumi raktározás rejtelmeibe avatták be, hanem az épület történetéről is sok izgalmas részletet elárultak.

Kisebb tömeg áll az egykori Haller-Berényi-Orczy kastély előtt. Báryné Dr. Gál Edit, a Mátra Múzeum igazgatója az épület történetéről mesélt a jelenlévőknek. A körbevezetés a Múzeumok Őszi Fesztiválja rendezvénysorozat egyik újabb állomása volt, mivel sokakat érdekel, hogy mi lehet a zárt kapuk mögött, a történeti gyűjteménytárban, hiszen itt nem sűrűn fogadnak látogatókat.

– Az 1960-as években a Wiltner családtól a Mátra Múzeum annak idején megkapta ezt az épületet gyűjtemények számára. Korábban a természettudományi gyűjtemények voltak itt majd, amikor 2000-ben felépült az új Természettudományi Pavilon a Kossuth Lajos utcában, akkor a történeti gyűjtemény raktárbázisa került ide. – mondta Báryné Dr. Gál Edit, a MTM Mátra Múzeuma igazgatója.

Mint ahogy látszik, régi írógépek, televíziók és rádiók sorakoznak a polcokon. A sétának két célja volt, egyrészt, hogy megmutassák, hogy hogyan gyűjtik a tárgyakat, milyen rendben tárolják azokat és hogyan lesznek majd kiállítási darabok. A másik cél pedig, hogy az épület történetével többen is megismerkedjenek, így például kiderült az, hogy a Petőfi utca 30-32-34 hosszú évszázadokon keresztül épületegyüttes volt, majd az 1860-as években több birtokosa is lett. Az önkormányzat tulajdonában álló 32-es és 34-es számú épületrész felújítása megkezdődött, így a remények szerint láthatóvá válik, hogy hogyan is nézhetett ki a 18. században.

– Napjainkban két tulajdonosa van, részben a város, részben az állam. Ahhoz, hogy ez valóban egy egységes, szép képet mutasson, mind a két tulajdonosnak tenni kell érte. Reméljük, ez az épület is megújulhat, és terveink szerint egy látványraktárat rendezhetünk be itt, ahol nem csak ilyen néha nyitott kapukon keresztül lehet bejönni, hanem mindig. – mondta Báryné Dr. Gál Edit.

A résztvevők élvezték a sétát, sokan gazdagodtak új információkkal.

– Ahogy az ember idősödik, vagy egyre jobban ráér, és egyre többször rájön, hogy mennyi mindent nem tud arról a városról ahol él, és nekem az előző városi séta meg ez is nagyon sok új információt adott. Az ember elmegy az épületek mellett, nem figyel oda, nem is tudja és én szeretnék többet tudni. – mondta Szilágyi Erzsébet.

A programsorozat következő állomása október 21-én 15 órakor lesz, a Fenevadak című időszaki kiállítás, ahol hegesztett fémszobrokat láthatnak majd az érdeklődők.


Tovább az archívumra