Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Kutyabőrök Gyöngyösön

Kutyabőrök Gyöngyösön

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat a városi könyvtár első emeletén. A Heves Megyei Levéltár utazó kiállítása máshol még sosem látott eredeti címeres leveleket mutat be. A levéltár 58 darabból álló gyűjteményéből 15-nek a nagyméretű fotóját hozták el Gyöngyösre, melyeket itt alaposabban is megvizsgálhatnak a látogatók.

Az armális vagy címeres nemeslevél, más néven „kutyabőr” azt jelenti, hogy a nemesi kinevezés nem járt földbirtok adományozásával, csupán nemesi címmel és címerhasználati joggal. Az elmúlt évszázadok alatt sok száz család kapott nemesi oklevelet a megyében, ehhez képest – mint ahogy Kovács Melinda, a megyei levéltár főlevéltárosa meséli – az az 58 darab, ami a megyei levéltárba került, töredéke annak, ami magánkézben megmaradhatott.

A laikusok számára ezeknek a leveleknek az igazi szépségét a művészi gonddal megfestett címerek és a gyönyörű viaszpecsétek látványa adja. A szakemberek viszont a történeti értéküket is szem előtt tartják. A legrégibb armális 1570-ből való, a legújabb 1902-ből. Volt aki hadi tetteiért kapott nemeslevelet, de olyan is, aki a közgazdaság terén végzett munkája elismeréseként. Guttai Máté pedig a püspök udvari bolondjaként nyert nemességet.

Az armális kiállítás úgy vált teljessé, hogy a könyvtár a saját kapcsolódó anyagát hozzáadta. Orosz Ernő Heves vármegye nemesi családjai című munkája a legnépszerűbbek közé tartozik az olvasók körében. De vannak más, a kutatást segítő kiadványok is.

A kiállítás egyfajta tisztelgés is Heves Vármegye egykori levéltárnoka, Orosz Ernő előtt. Õ volt az, aki kikutatta annak idején ezeket a nemesleveleket a vármegye közigazgatási iratai közül, s ő kezdte el ezek feldolgozását is. A mostanra restaurált armálisok összessége a Heves Megyei Levéltárban bárki számára hozzáférhető, s a tervek szerint a levéltár honlapján is hamarosan megjelennek a digitalizált armális fotók.


Tovább az archívumra