A kánikulában az átlagosnál legalább 20 százalékkal több baleset történik az utakon, országos szinten. Figyelmetlenség, dekoncentráltság, feszültség jellemző ilyenkor a járművezetőkre. A rendőrség és a szakemberek is arra figyelmeztetnek, hogy fokozott óvatossággal, kipihenten üljünk volán mögé, továbbá tartsunk nagyobb követési távolságot. Fontos, hogy fogyasszon mindenki kellő mennyiségű folyadékot, és érdemes a légkondicionálót is használni bizonyos keretek között.
Hetek óta tart a kánikula, egy-két nap kivételével szinte állandó a 27-30 fok. A tartós melegben a közlekedésben részt vevőknél jelentősen megnő a rosszullétek száma, egyeseknél tompaságot, másoknál fokozódó ingerlékenységet válthat ki. Ilyenkor akár ötödével is megnőhet a balesetek száma.
Lázár Levente, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense szerint érdemes ilyenkor jobban odafigyelni, és nagyobb követési távolságot tartani.
– A reakcióidő ilyenkor a meleg hatására mindig megnövekszik, ezáltal nagyon könnyen rá tudunk szaladni az előttünk közlekedőre, mindent később észlelünk. Általában, hogyha az autóban vannak mellettünk gyerekek – nyári szünet van – ők is erősen elvonják az embereknek a figyelmét a vezetéstől – tette hozzá.
Aki nehezen viseli a meleget, ebben az időszakban lehetőleg ne üljön volán mögé. De ha feltétlenül szükséges, akkor érdemes kipihenten vezetni és gyakrabban álljunk meg felfrissülni. Fontos, hogy fogyasszon mindenki kellő mennyiségű folyadékot, és érdemes a légkondicionálót is használni.
– Hosszú távnál mindenképpen ajánlatos a klíma, de ezt is a megfelelő szabályok betartásával. Első 1-2 percet mindig ki kell engedni a szabadba, a kocsit előtte illik átszellőztetni és úgy beindítani a klímát. Hogy ha nagyon messzire megyünk, akkor a klímára rá is kell szellőztetni – magyarázta Kispál Zsolt, az Útravaló Autósiskola vezetője.
Jobban oda kell figyelni a gyalogosokra is, hiszen ilyenkor gyakran bágyadtan közlekednek, és kevésbé néznek körül, mielőtt lelépnek az úttestre.