Országszerte július elsején, a Semmelweis nap keretein belül ismerték el az orvosok és az egészségügyi dolgozók munkáját. Gyöngyösön idén ketten vehették át a Gyöngyös egészségügyéért díjat, 1 orvos pedig országos elismerésben, Pro Sanitate díjban részesült. A kitüntetettek a szakmáról és pályájukról Fórum című műsorunkban meséltek.
Az elmúlt évtizedekben végzett magas szintű munkája elismeréseként Pro sanitate díjat vehetett át az országos Semmelweis napi ünnepségen Dr. Budai László. A sebész főorvos vallja, a betegek megfelelő ellátásához csapatmunkára van szükség, de nagyon fontos az intézmény által biztosított háttér is.
– Olyan eljárásokat alkalmazunk Gyöngyösön, amiket esetleg nem minden kórházban. Sőt, nagy intézményekben sem. Ha azt mondom, hogy elkezdtük az endoluminális sebészetet, tudomásom szerint amikor mi ezt elkezdtük, országos szinten is csak 1-2 klinikán illetve nagy kórházban alkalmazták – mondta dr. Budai László.
Dr. Ferencz Péter frissdiplomásként került Gyöngyösre, a sebészetre. A jelenleg klinikai onkológusként dolgozó szakember kiemelte, komoly fejlődésen ment át a technológia az elmúlt évtizedekben, ami folyamatos tanulásra ösztönözte.
– Amikor mi kezdtünk, a megyében egy UH készülék volt Egerben és 3 hét volt az előjegyzés. Még a sürgős betegeket sem tudtuk elérni, hogy korábban megnézzék. Arról nem is beszélve, hogy az milyen szintű, teljesítményű és képességű készülék volt. Tehát robbanásszerű volt a fejlődés nem csak bármilyen műszaki területen, hanem az egészségügyben is a fejlődés az leírhatatlan és ezt követni kellett, mindig mindent megtanulni, naprakésznek lenni – magyarázta.
Dr. Koncsek Márta az elmúlt évtizedekben dolgozott belgyógyászként, hematológusként is, napjainkban pedig háziorvosként gyógyítja a városban élőket. Elmondása szerint mind a három terület más kihívásokat tartogat.
– Míg a fekvő részen van az embernek egy kicsit ideje átgondolni, konzultálni, tanácsot kérni 1-1 beteg ellátásánál, egy belgyógyász szakrendelésen viszont 15-20-30 percenként egy újabb beteg sorsáról kellett dönteni és a vizsgálatait, egyebeit elindítani. Nagyon pörgős, nagyon észen kell lenni, nagyon sok irányba kell gondolkodni – vélekedett.
Bár mind a három szakembernek lett volna lehetősége külföldön munkát vállalni, nem éltek a lehetőséggel. Sokkal fontosabb volt számukra, hogy hazájukban gyógyítsák a betegeket. Az idén odaítélt elismerés pedig további lelkiismeretes munkára ösztönzi őket.