Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Anyai lélek szivárványa

Anyai lélek szivárványa

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

„Az anyai lélek szivárványa” címmel tartott előadást Vida Ágnes babapszichológus Jászárokszálláson. A szakember szerint fontos, hogy a szülő-gyermek kapcsolat a lehető legtovább megmaradjon, és ezen kell dolgozni. Az előadás során a jelenlévők az anyává válás folyamatával is megismerkedhettek, és megtudhatták azt is, hogy mitől szoronghat egy gyermek már óvodás korban.

Főként édesanyák és nagymamák látogattak el Vida Ágnes babapszichológus előadására, de néhány apuka is megjelent a jászárokszállási Petőfi Művelődési Házban. A szakember egy kötetlen beszélgetés során mutatta be a kisgyermekek sajátos világát, valamint azt, hogy a lányok és fiúk milyen különféle módon kapcsolódhatnak szüleikhez.

– Az anya és a gyermeke között van egy kapcsolat. Ami nem vágódik el, nem szűnik meg onnantól kezdve, hogy megszületett a baba, és ő kint van, hanem ott van egy nagyon szoros kötelék, és fontos, hogy ezt megtartsuk ezt a kapcsolatot. És ez tényleg a fiatal felnőtt korig, felnőtt korig megmaradhat ez a jó kapcsolat és nagyon sokáig az volt, hogy ez nem maradt meg, azt láttuk, hogy a lázadó kamaszok lettek, akik hátat fordítottak a szüleiknek, meg „csomó” nevelési probléma van a gyerekekkel és nagyon sokszor ez a kis csecsemőkorban gyökereztethető, illetve az anyának az önismeretén nagyon sok múlik – sorolta Vida Ágnes.

A szülő-gyermek kapcsolat megtartásáért folyamatosan dolgozni kell – hangsúlyozta a szakember. Régen a praktikumra törekedtek a szülők, és ha már nagy lett a gyerek, akkor hagyták, hogy önálló legyen. Ez azonban nem elég, oda kell figyelni, hogy a kapcsolat jó legyen.

Vida Ágnes azt mondja, ma már sokat változott a tendencia, jó irányba.

– Ugye a 40-es években kezdtek el foglalkozni a kötődés elmélettel, tehát akkor volt ez az úgynevezett „majom kísérlet”, amikor volt a kismajom, aki az anyukája mellett nevelkedett, és volt, amelyik mellé csak beraktak egy ilyen szőrbábut, és oda lehetett hozzá bújni, de nem foglalkozott annyit a kismajommal. És hát nyilván az a kismajom nevelkedik jobban, akinek ott van az anyukája és gondoskodik róla. Tehát hogy nem elég csak így valahogy tartani a gyerekeket, hanem oda kell rájuk figyelni, és azt látom, hogy a mai szülők egyre tudatosabbak ebben a tekintetben – magyarázta.

Az emberközeli és humoros előadás során néhányan magukra ismertek egy-egy történetet követően. Azt viszont sokan nem tudták, hogy például az óvodáskori körömrágás, vagy kényszerű hajpödörgetés a szorongás egyik jele. A pszichológus mindenkit hasznos tanácsokkal látott el.


Tovább az archívumra