A klímaváltozás gazdasági hatásairól tartott előadást Dr. Szlávik János a gyöngyösi Károly Róbert Campuson. Az Akadémiai Esték programsorozat legutóbbi előadásán a gazdaság szerepéről és az alkalmazkodási módszerekről is szó esett.
Globális folyamatokról és regionális kérdésekről is beszélt a klímaváltozás gazdasági hatásairól szóló előadásában Dr. Szlávik János. A szakember hangsúlyozta, a gazdaság nem csak a klímaváltozás okozója, hanem elszenvedője is. Az pedig, hogy egy ország mennyire tud környezettudatos lenni, nagyban függ a vezetésétől.
– Parkokat kihasználni, nagyon odafigyelni és nem beépíteni, nem lebetonozni. Magyarország annyira nem bölcsen dönt. Az emberek nagyon érzékenyek, érzik a saját bőrükön, hogy kellene valamit tenni, legkevésbé talán a nagypolitika, a gazdaságpolitika amelyik nem ezt az érdekviszonyokat és érdekrendszert támogatja – fogalmazott Prof. Dr. Szlávik János egyetemi tanár.
Az érdeklődők az előadótól választ kaphattak arra a kérdésre is, hogy, mit tehet egy háztartás.
– A Kádár-kockák, tehát azok a rosszul megépített, kockaszerű, nem nagyon szigetelt épületek, vagy a panelek, ezekben 60-65 százalékos lehetőség van, hogy növeljük az energiahatékonyságot. El is kezdődött. Kihoztunk belőle úgy 30-35 százalékot. Szigeteltük, nyílászárók. De a fűtési rendszerben nagyon nagy lehetőségek vannak – vélekedett a professzor.
A megújuló energia felhasználásával és a környezettudatos gondolkodással, gazdálkodással tehát sokat tehetnék a bolygónk megóvása érdekében, ám ehhez kollektív szemléletváltásra lenne szükség.