A Magyar Kultúra Napja alkalmából január 18-án világszínvonalú produkciót láthatott a gyöngyösi közönség. A Magyar Állami Népi Együttes Tánckánon című műsora Kodály Zoltán életműve előtt tisztelgett. A színpadon olyan ismert és népszerű Kodály-művek idéződtek fel, mint a Háry János, a Hét zongoradarab, a Kilenc zongoradarab vagy az Esti dal, miközben a koreográfiák segítségével egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanatait elevenítették meg.
A Kodály Zoltán életmű előtt tisztelgő Tánckánon című előadást 2017. áprilisában mutatták be először a MüPában. A 85 perces grandiózus műsor, mely a Magyar Állami Népi Együttes és a Nemzeti Táncszínház közös produkciójaként jött létre, a Magyar Kultúra Napja alkalmából érkezett Gyöngyösre. Mint Mihályi Gábor, az együttes vezetője, s egyben a darab rendező-koreográfusa elmondta, a Kodály évforduló csak okot adott a műsor elkészítésére, de Kodály és Bartók életművével egyébként is folytonosan foglalkozniuk kell.
Az Állami Népi Együttes több mint hat évtizede jár ezen az úton. A mostani produkció megpróbálja összegezni mindazt, amit Kodály életútja alapján a mai utódok gondolnak erről a világról. Megjelenik minden olyan motívum Kodály életéből, ami fontos. Megjelennek az eredeti gyűjtései a Mátravidéktő Bukovunáig, a Háry János című daljáték részletei vagy a Székelyfonó, és szerepelnek olyan zongoradarabjai, melyek az egyetemes zenekultúra részei.
Az Állami Népi Együttes korábban színpadra állított műsoraihoz hasonlóan a hagyomány radikális elevenséggel jelenik meg, jelenkorunk kortárs megnyilvánulásaival szimbiózisban.
Egy képzeletbeli közösség életének apró mozzanataiból bontakozik ki a történet. A jelenetek során emberi kapcsolatok kialakulását, azok elvesztését, örömöket és bánatokat, valamint a mindennapok és ünnepek rituáléit követheti a néző nyomon. Gazdagon árnyalt, lírai-asszociatív képek, színpadi történések, a tér és az idősíkok játékosan változó spektrumán keresztül jutunk el a végkifejletig: az emberi lét, az élet diadalának katartikus kinyilatkoztatásáig. A gondolati és formai egység megteremtésében a Pál István Szalonna által vezetett zenekar a volt a táncosoknak méltó és egyenrangú partnere.