Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Szőlőtelepítési támogatás

Szőlőtelepítési támogatás

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Magyarország az Európai Unióval együttműködve célul tűzte ki a kertészeti ágazat versenyképességének javítását, így borszőlőültetvény telepítési pályázatot hirdet, borvidékbe sorolt települések részére. Egyéni projekt esetén maximum 75 millió forintos, kollektív projekt esetén pedig 150 millió forintos vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a kérelmet benyújtó személyek.

Az Európai Unió 2016-ban vezetett be új szőlőtelepítési szabályozást, amely lehetővé teszi a tagállamok számára a termelési arány növekedését. A jelenlegi pályázat a borvidékek településein gazdálkodókat érinti, amennyiben az ültetvény- vagy táblaméretük eléri a negyed hektárt. A támogatási kérelmek benyújtására 2018. február 15-tól 2020. augusztus 31-ig van lehetőség.

– A szőlősgazdák immáron olyan szőlőtelepítéseket is pályázhatnak, amelyek korábban nem szőlőterületként kerültek művelés alá. Ez a pályázati felhívásunk egy 4 milliárd forintos kerettel bír és minden egyes pályázat esetében maximum 75 millió forintot tudunk adni a szőlősgazdák részére – közölte Kis Miklós Zsolt, agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár.

Hozzátette, a pályázóknak már rendelkezniük kell hegyközség által kiadott telepítési engedéllyel.

– Csak azok pályázhatnak a rendeleteknek megfelelően, akik már a Hegyközségek Nemzeti Tanácsánál kérték ezeket a telepítési engedélyeket és meg is kapták azóta. A Nemzeti Tanács tájékoztatása alapján, ez Magyarországon jelenleg körülbelül 400 hektárra vetíthető, ez körülbelül 400 darab kérelmet is jelent, akiknek van már ilyen szőlőtelepítési engedélye, s ezt minden év tavaszán be is lehet nyújtaniuk – részletezte.

Az államtitkár elmondta, minden évben nagy az érdeklődés a pályázataik iránt, a mátrai borvidék települései is aktívan élnek a támogatási lehetőségekkel. Eddig 3,4 milliárd forintos támogatást kaptak a vállalkozók, melyet agrár- és kertészeti gépek beszerzésére, valamint a borászathoz köthető technológiai fejlesztésekre fordítottak.


Tovább az archívumra