A minimálbérek emelése és a munkaerőhiány miatt egyre több kistelepülésen kényszerülnek arra a Coop-üzletek, hogy rövidített nyitvatartással üzemeljenek, vagy egy-két napra bezárjanak hetente. A kialakult helyzet Heves megyét is érinti, tavaly Adácson, idén pedig Gyöngyöshalászon kell más megoldást alkalmazni. Ócsai Lajos, a Gyöngyszöv COOP Zrt. vezérigazgatója elmondta: átmeneti megoldást jelenthet, ha egyműszakos nyitva tartást vezetnek be, az eddigi kétműszakos helyett.
Az országban egyre több olyan kistelepülés van, ahol heti egy-két napra is bezárnak a Coop üzletek, vagy rövidített nyitva tartással dolgoznak, ez pedig már megyénkben is megfigyelhető.
Probléma az is, hogy a kereskedelem jövedelemtermelő-képessége rendkívül alacsony, 1-1,5 %, szemben az iparvállalatokkal. Ez pedig olyan nagy gondot okoz, hogy ellehetetlenülnek a kisboltok – véli a Gyöngyszöv COOP Zrt. vezérigazgatója.
– A béreket, a bérszínvonalat nem tudjuk azon a szinten tartani, mint egy iparvállalat, és hát a környezetünkben, itt akár Gyöngyös környékét nézem, vagy Eger, Hatvan környékén is rengeteg ipari üzem települt be, amelyek elviszik a munkaerőt. Tehát a kereskedelemben végzettek is otthagyják a pályát és elmennek az iparvállalatokhoz – fogalmazott Ócsai Lajos.
Gyöngyöshalászon az idei évtől például már egyműszakos nyitva tartási időt alkalmaznak.
– Megoldás az, hogy vagy valamilyen más működési formát találunk ki akár egyműszakos az eddigi kétműszakos nyitva tartás helyett, esetleg van, ahol tényleg ezzel próbálkoznak, hogy a szabadnapok kiadása miatt egy napra bezárnak – magyarázta a vezérigazgató.
A termelékenység a tavalyi évben mintegy 2,2 millió forint/fő volt, az idei 15-16%-os béremelés miatt ezt 2,5- 2,8 millió forint/fő-re kellene felemelni – erre azonban a kisboltoknak nincs esélye.
– A dolgozói béremelést valakinek ki kell fizetnie. Ne legyen senkinek álma, ezt nem a tulajdonos fogja kifizetni, hanem egyértelműen a vásárlók fogják kifizetni, itt nincs pardon. Mi fogjuk, ön és én fogjuk kifizetni, amikor kekszet vagy párizsit vásárolunk. Ez nem kérdés. És itt kerülnek a Coop-os boltok még inkább komoly hátrányba. Hiszen az a terület, ahol nekik működniük kell, ott nagyon alacsony a vásárlóerő – vélekedett Báry Péter, a Vállalkozók és Munkavállalók Országos Szövetsége megyei elnöke.
A Coop szövetség most azt szeretné elérni, hogy támogassák a kereskedelmi vállalkozásokat az olyan 2000 fő alatti településeken, ahol a környéken nincsenek nagyáruházak.