Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Eltérő kultúrák

Eltérő kultúrák

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A roma kultúrát bemutató előadást tartottak a Mátra Honvéd Kaszinóban. Az eltérő történelmi háttér más társadalmi helyzetet alakított ki a roma és nem roma társadalomban, ezért szükségszerű, hogy a gyökerektől kezdve ismerjük meg egymás kultúráját – hangzott el az előadáson.

Honnan indult és hová tart a cigány kultúra? Ezzel a kérdéssel foglalkozott a Védőháló Program legutóbbi előadása. Bárdosné Kocsis Éva projektvezető arra emlékeztette előadásában a hallgatóságot, hogy nem ismerjük eléggé a cigány kultúrát, ez pedig súrlódásokhoz vezethet.

– A más kultúrának a történetét nem tanuljuk, ezért jelennek meg élesen és a mai társadalomban még élesebben ezek az ellentétek, mert nem ismerjük a másiknak a történetét. Azt gondolom, hogy jelen pillanatban nyitni kellene a többségi társadalomnak és megismerni a cigány gyerekek, cigány emberek kultúráját – fogalmazott Bárdosné Kocsis Éva, a Védőháló a családokért program projektvezetője.

A cigány kultúra egyben a magyar kultúra része is, mondja Lakatos Zsolt az Együtt Szebb Jövőért Roma-Magyar Egyesület elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy már óvodás korban nagy figyelmet kell fordítani a kulturális különbségekre.

– Fontosnak tartjuk azt, hogy már az óvodában kezdődjön el a roma kultúrának a megismertetése. Óvoda és iskola. Amikor a nem roma kisgyermekek megismerik a cigány kultúrát az óvónők és tanárok előadásában, akkor az az egyfajta elidegenülés csökkeni fog – vélekedett.

A cigány kulturális hagyományok változóban vannak, egyre inkább polgárosodik és idomul a jelenkori trendekhez. A cél viszont az, hogy az eredeti roma értékek a jövőben is megmaradjanak – hangzott el az előadáson.


Tovább az archívumra