Nem okozott nagy kárt a gyümölcsösökben a tél végi, tavasz eleji fagy. Gyöngyös környékén nem mértek mínusz tíz foknál hidegebbet, ez pedig ideális volt az ültetvényeknek. A nedvkeringés ebben az időben nem indulhatott meg, a rügyek pedig még a tél eleji melegebb időben sem fakadtak ki.
Jót tett a hideg a gyümölcsösöknek, hiszen mély nyugalmi állapotban maradtak a növények. A mátrai hó még hetekig megakadályozza a gyors felmelegedést, így egyelőre nem kell tartani attól, hogy egy meleg hullámot követő fagy elviszi a termést- tudtuk meg Székely Zoltán gazdálkodótól.
– Itt tíz fok körüli hőmérsékletnél hidegebbet nem mértünk és mivel még nyugalmi állapotban vannak a gyümölcsök, ezért remélhetőleg a virágrügyek és a virágrügyek legfontosabb része a bibe, nem sérült. Lehet, hogy egy-két korai fajtában fogunk tapasztalni fagykárt, de pont a kajszibarack az, amelyik most olyan képet mutat, hogy töménytelen virágrüggyel fog nyílni és ezért, ha lesz benne egy 30-40 százalékos fagykár a korai fajtákban, akkor még amellett is nagy termésre számíthat a gazda – mondta el Székely Zoltán gazdálkodó.
A Dunántúl bizonyos térségeiben száz százalékos károk keletkeztek, azonban a hevesi barack egyelőre szép termést mutat. A mínusz tíz fok körüli hideg nem tett kárt az almában és cseresznyében sem – mondja a gazda.
– Nagyjából minden gyümölcsre ez igaz. A legkényesebb ebben a tekintetben a kajszi és a legelőrehaladottabb állapotban a kajszibarack volt. Látszott már a pikkelyrügyeknek a megnyílása, de még teljesen zárt állapotban voltak a virágrügyek, úgyhogy nem valószínű, hogy kár okozott a mostani késő téli fagy az ültetvényekben – magyarázta.
A gazdák most lassú felmelegedésben bíznak, és abban reménykednek, hogy április első hétvégéje előtt nem nyílik ki a gyümölcs. Ebben az időszakban ugyanis jóval érzékenyebb a növény a hidegre és a tavaszi fagyok könnyen elvihetik akár az egész termést is.