Koszorúzási ünnepséggel emlékeztek meg II. Rákóczi Ferenc születésének 342. évfordulójáról. Az eseményen a Gyöngyösi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat és a Rákóczi Szövetség Gyöngyösi szervezete is emlékeztetett a vezérlő fejedelem és a város szoros kapcsolatára.
A Mátra Nyugdíjas Egylet Acélhang népdalköre Vesztergám Miklós tárogatóművész kíséretével vezette fel a II. Rákóczi Ferenc re emlékező koszorúzási ünnepséget. A nagyságos fejedelem születésének évfordulóját fél évtizede ünnepli Gyöngyösön a helyi ruszin közösség, akik még ma is Rákóczi unokáinak vallják magukat.
– Nagyon sokat tett az akkori ottani ruszinokért, ebből adódóan van ez a kötődés, a hűség. Tehát gyakorlatilag a leszármazottai, unokái, most mondhatnánk, a sarja, akik mi vagyunk valamilyen ágon. A lényeg az, hogy mi visszük ezeket a hagyományokat – fejtegette Farkas János, a gyöngyösi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat vezetője.
A megemlékezésen a Rákóczi Szövetség helyi szervezetének képviseletében köszöntötte az egybegyűlteket Faragó László, aki kitért a fejedelem gyöngyösi kötődésére is.
– Gyöngyös neve Rákóczi emlékirataiban gyakran szerepel. A város abban a korban Heves vármegye székhelye és nagy kiterjedésű Rákóczi-birtokok egyik központja volt. A fejedelem többször tartózkodott a városban, kiáltványának közzététele után Almássy János alispán itt hirdette meg a felkelést. Az összegyűlt katonák innen indultak az egri vár bevételére, a gyöngyösi lakosság pedig támogatta a küzdelmet – sorolta.
Az ünnepi megemlékezés végén Gyöngyös város önkormányzatának, valamint több civil szervezetnek a képviselői is elhelyezték koszorúikat a Rákóczi-szobor talapzatán.