Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Felvatták az Országzászló emlékművet

Felvatták az Országzászló emlékművet

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Felavatták a Fő téren az Országzászló emlékművet. Az 1933-ban felállított eredeti országzászló újonnan felépített hű mása, csakúgy, mint elődje, a trianoni diktátum tragédiájára és az összetartozásra emlékeztet- hangzott el az ünnepélyes avatón.

Szimbolikusan június 4-én, a nemzeti összetartozás napján avatták fel az 1933-ban felállított gyöngyösi országzászlóval teljesen megegyező emlékművet. A trianoni tragédia fájdalmára emlékeztető országzászló a II. világháború után a fasizmus jelképévé vált, ma azonban újra eredeti funkciójára, a nemzetrészek összetartozására kell utalnia- emlékeztetett Báryné dr. Gál Edit a Gyöngyösi Városszépítő és Védő Egyesület elnöke.

– Ma az országzászlónak az a küldetése, hogy a magyarságra, tehát az emlékezésre, az összetartásra, hiszen ez az összetartozás napja, a világon lévő minden magyar összetartozására emlékeztessen – hangsúlyozta.

Az országzászló felépítését Jakkel Mihály a városvédő egyesület korábbi elnöke kezdeményezte, majd Balázs Ernő vetette fel újra 2012-ben. Gyöngyös Város Baráti Körének elnöke szerint minden gyöngyösi örülhet, hogy elkészült az emlékmű, Trianon tragédiáját pedig senki nem feledheti.

– Aki érez magában egy kis magyarságot, annak itt kell lenni, egyet kell értenie azzal, hogy így gondolunk a történelmünkre. A magyar történelem nagyon sok tragédiát megélt. Csak említsem a tatárságot, említsem a 150 éves török uralmat és egyik sem okozott akkora kárt véleményem szerint Magyarországnak, mint a trianoni hatalmas kár. Én azt hiszem, hogy ezt magyar ember soha nem felejtheti el – magyarázta.

Hiesz György polgármester úgy véli itt az ideje a megbékélésre törekedni, hogy az emlékmű valóban az összetartozást testesítse meg.

– Baloldali emberként azt mondom, hogy az egy vízválasztó, hogy fáj-e valakinek Trianon. Fáj-e, hogy az ország ilyen veszteséget szenvedett el és én azt gondolom, hogy igen, mindenkinek kell, hogy fájjon, de az odavezető utak, az okok, az azt követő revizionista politika, rengeteg kárt okoztunk ezzel, hogy az inga hol ide, hol oda leng. De azt mondom, itt az ideje, a 21. században a megbékélésre törekedni – fogalmazott.

Az országzászló mozgalom 1928-ban indult útjára, ezt követően országszerte épültek emlékművek. Gyöngyösön 1945 után bontották le, a rendszerváltást követően pedig közel három évtized múltán épült újjá.


Tovább az archívumra