Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Solymász bemutató az Akadémiai esték keretében

Solymász bemutató az Akadémiai esték keretében

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

„Solymászat a magyar királyok udvarában” címmel tartott előadást Kisteleki Gergely hivatásos solymász az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campusán. Ebben a félévben utoljára rendezték meg az akadémiai esték rendezvénysorozatát.

Kisteleki Gergely hivatásos solymász egész évben járja az országot, hogy az emberek megismerhessék a solymászat történetét, a ragadozómadár-védelem módszereit, és testközelből csodálhassák a madarak repítését. Így a solymászat hagyományőrző vonatkozásain túl sok más érdekességről is beszélt a madarakkal kapcsolatban.

– Vannak közöttük veszélyeztetettek is, vannak alacsonyabb státuszúak, hála Istennek az utóbbi időben növekszik az állományuk. Mi nem csak azért lettünk solymászok hogy a természetben gyönyörködjünk bennük, a természetvédelemből is kivesszük a részünket – magyarázta a szakember.

A solymászatnak nagy hagyománya van Magyarországon, hiszen Árpád-házi királyaink és a Hunyadiak között is kedvelt időtöltés volt. Nem véletlen, hogy a magyar solymászatot az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította, de jelentőségük például az 50 forintos hátulján lévő kerecsensólyom képében is jól megfigyelhető. A nézők persze az előadás alatt testközelből is megcsodálhatták őket, hiszen Kisteleki Gergely 3-at is magával hozott az előadásra.

– A solymászat nem véletlenül került fel az UNESCO listájára, hiszen számos helyen fonódik össze a történelmünk ezekkel a csodálatos madarakkal. A magyarság kezdetével egyidősek, és kijelenthető, hogy Európába mi hoztuk be őket – hangsúlyozta Kisteleki Gergely.

A sólymok jelentőségét az ehhez hasonló előadások mellett különböző hagyományőrző rendezvényeken, várjátékokon is igyekezek bemutatni a közönségnek úgy a tradíciók mint a természetvédelem fontosságát.


Tovább az archívumra