Koronkai Zoltán, jezsuita szerzetes tartott előadást szülőknek és pedagógusoknak az agy kamaszkori fejlődéséről a II. Rákóczi Ferenc Katolikus Általános Iskolában. Ez az az időszak, amikor a legnagyobb veszélyben vannak a fiatalok, hiszen a változóban lévő idegrendszer szélsőséges jelenségeket produkál, ezért fontos a stabil szülői és nevelői háttér.
A kamaszkor az ember életének érzékeny és dinamikusan fejlődő időszaka, éppen ezért fontos a korosztállyal foglalkozni – hangsúlyozta Koronkai Zoltán Kamasz Agy című előadásában.
A jezsuita pap azt mondja, a szélsőséges viselkedésformákat az önbecsülés megtörése nélkül érdemes kezelni a szülőknek.
– Jellemző az érzelmi szélsőségesség. Van, amikor a mennyben vannak a boldogságtól és egészen rövid idő múlva meg egészen depressziósak tudnak lenni. Ez részben azzal magyarázható, hogy az agy még nem képes a szabályzásnak a teljességét művelni, amire később érettebb korban az ember alkalmassá válik. Ilyenkor nagy türelem szükséges a nevelők, szülők részéről – magyarázta Koronkai Zoltán.
Annak ellenére, hogy ebben a korban sok tekintetben fejlett az agy, még nem alakul ki a kontroll teljes képessége- tette hozzá Koronkai Zoltán, aki szerint legnagyobb befolyásoló tényező ebben az időszakban a kortárs csoport.
– Ebben a korban a legnagyobb örömforrás és a veszélyforrás is a csapat, tehát egymást tudják nagyon pozitívan is befolyásolni és ilyen szempontból nagy jelentősége van a pozitív lelkületű csoportoknak, lehet az egy szakkor, egy hittankör, egy cserkészcsoport. Ez rendkívüli gyümölcsöt tud hozni az ő fejlődésük tekintetében – vélekedett Koronkai Zoltán.
Ebben az átmeneti időszakban a stabil családi háttér, illetve a felnőttekkel való pozitív kapcsolat jelenti a legnagyobb biztonságot a kamaszok számára – tette hozzá Koronkai Zoltán.