December 31-ig fennmaradási engedélyt kell kérni minden ásott és fúrt kútra. A szabályozás a magánszemélyekre és a gazdasági társaságokra egyaránt vonatkozik. Az országos gyakorlattal ellentétben a gyöngyösiek számára nem a helyi jegyzőnél, hanem a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál kell kérelmezni az engedélyt.
Még idén fennmaradási kérelmet kell benyújtani minden bel- és külterületen lévő ásott és fúrt kútra – tudtuk meg Szemes Paulától. A gyöngyösi önkormányzat munkatársa azt mondja, a köztudatban hibásan az terjedt el, hogy csupán bejelentési kötelezettség vonatkozik a tulajdonosokra, azonban ez nem így van.
– A hatályban lévő jogszabály értelmében az engedély nélkül létesített ásott és fúrt kutakra is fennmaradási engedélyt kell kérni. Tehát nem egyszerűen be kell jelenteni, hogy itt és ott van, hanem gyakorlatilag ugyanazt az eljárást kell lefolytatni, mintha most létesülne a kút. Erre vonatkozóan megvannak a jogszabályban előírt feltételek – magyarázta a szakember.
Az ásott kutak esetében vízépítő mérnököt, vagy építőmérnököt, míg fúrt kutak esetében engedéllyel rendelkező kútfúrót kell felkérni, hogy igazolást állítson ki a létesítményről. Az ország legnagyobb részén ugyan a jegyzőhöz kell eljuttatni a kérelmeket, azonban a gyöngyösiekre a védett vízbázis miatt más szabályozás vonatkozik.
– Gyöngyös speciális helyzetben van, ugyanis ivóvízbázis lehatárolt, kijelölt védőidomán helyezkedik el a város területe és ebből adódóan nem a jegyzőnek van jogköre megadni ezeket a fennmaradási engedélyeket, hanem a vízügyi hatóságnak, ami Gyöngyös esetében az illetékes Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – húzta alá dr. Szemes Paula.
A fennmaradási kérelmeket 2018 december 31-ig kötelező benyújtani, aki ezt elmulasztja, akár 300 ezer forintos bírságra is számíthat. A bonyolult eljárás miatt a gyöngyösi önkormányzat igény szerint tájékoztatást és segítséget nyújt a lakosságnak.