Vizsgálja a Heves Megyei Kormányhivatal a Mátrafüreden végzett fa- és cserjekivágásokat, és amennyiben szabálytalanság történt, eljárást fognak indítani. A településen költési időszakban vágtak ki magánterületen fákat, bokrokat, amelyek lakó- és költési helyként is szolgáltak egyes madárfajoknak. Az esetre Nagy Attila madármentő hívta fel szerkesztőségünk figyelmét. Azt mondja, ha valaki építkezni szeretne, figyelembe kell vennie a költési időszakot.
Kivágott, bedöntött fák, a föld sem látszik az ágak, gallyak alatt. Mátrafüreden, egy újonnan vásárolt telken látható ez a kép, még egy fészek maradványai is az egyik kidöntött fán. Verebek keresnek táplálékot, egy barátposzáta pedig vélhetően azóta is a fiókáit. Több védett állat költési szezonja már márciusban megindul fészeképítéssel, a tojások kiköltése és a fiókanevelés pedig április végén veszi kezdetét, számos fajnak pedig másodköltése is van júniusban és júliusban.
– A fakivágás törvényi szabályozása azt jelenti, hogy március elseje és július utolsó napja között tilos bármilyen nemű növényzet, tehát nem csak fa, hanem sövény, bokor, susnyás kivágása, a madarak és a védett emlőseink érdekében. – tájékoztatott Nagy Attila madármentő.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján is felhívja a figyelmet, hogy a szaporodási és vegetációs időszakban végzett fa- és bokroskivágások súlyos természetvédelmi kockázatot jelentenek! Mint olvasható: ez a gyakorlat nemcsak szakmailag igazolhatatlan, felesleges és káros, de a természetvédelmi, az állatvédelmi és az erdőtörvényt is sérti.
– A barátposzáta azóta is keresi a kicsinyeit. Őket megmenteni sajnos csak iszonyatos pénzzel lehetett volna daruskocsival mindent fölemelni, mert ha bárki kézi erővel, láncfűrésszel szeretné levagdosni, úgy megkeresni őket, agyontapossuk őket a keresés folyamán. Tehát semmi esélye nem volt senkinek. – mondta a madármentő.
Nagy Attila elmondta, a problémát jelezte az önkormányzatnak, a rendőrségnek és a kormányhivatalnak is. A megyei rendőrkapitányság sajtószóvivője azt mondta: az ügyet átadta az illetékes kormányhivatalnak. Őket szintén kerestük, azt válaszolták: vizsgálják a Mátrafüreden végzett fa- és cserjekivágásokkal kapcsolatban július 9-én érkezett panaszbejelentést. Amennyiben szabálytalanság történt, eljárást fognak indítani. A gyöngyösi polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint önkormányzati rendelet nem szabályozza ezt a tevékenységet, hatáskörük nincs intézkedni.
Viszont úgy tudjuk, több természetvédő is járt a helyszínen, és mivel a terület új tulajdonosa hajlandó az együttműködésre, a további munkálatokkal megvárja a második költés idejét.