Még tavaly döntött úgy az önkormányzat, hogy a rendelet módosításával megtiltja Gyöngyös egész területén a kertekben összegyűlt hulladékok égetését. Ahol rendelet nem tiltja a tűzgyújtást, ott is a külterületeken végzett tarló és avar égetéseket előzetesen jelezni kell a tűzoltóknak.
A tavaszi munkálatok során felhalmozódott kerti zöldhulladékot ilyenkor sokan elégetik. Persze csak ott, ahol ezt a helyi rendelet megengedi. Gyöngyösön tavaly határoztak arról, megtiltják a kerti hulladékok elégetését.
Dr. Szemes Paula környezetvédelmi főelőadó elmondta: Gyöngyösön jól szervezett a zöld hulladék gyűjtése. Évente 9 alkalommal van lehetőség a közszolgáltatás keretén belül bármilyen mennyiségű zöld hulladékot elszállíttatni, így nem indokolt az égetés engedélyezése.
Gyöngyösön, mivel égetni nem lehet, a legtöbben komposztálják a zöld hulladékot. Az önkormányzat igyekszik a temetőben keletkezett zöldhulladékot is hasznosítani.
– A felsővárosi temetőnél elhelyeztünk egy komposztáló edényt,ezért arra kérem a temető látogatókat hogy ezeket a hulladékokat ide helyezzék el – említette meg dr. Szemes Paula.
A szabadtéri tüzek tavasszal és nyáron is nagyon sok gondot okoznak a katasztrófavédőknek, ráadásul sokszor indokolatlanul riasztják őket egy-egy felügyelet mellett végzett tarló-, vagy avarégetéshez is. Ezért minden ilyen tevékenységet előzetesen be kell jelenteni az illetékes tűzvédelmi hatóságnak.
Felmérések szerint a szabadtéri tüzek 99%-át az emberi gondatlanság okozza, ezért a katasztrófavédelem arra kér mindenkit, körültekintően végezzék a zöldhulladékok, az avar és a tarlók égetését.