Kezdőlap » Hírek - Aktuális » Fitoplazma-fertőzés fenyegeti a szőlőket

Fitoplazma-fertőzés fenyegeti a szőlőket

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

Megjelent hazánkban a szőlő legpusztítóbb betegsége, a fitoplazma. Az aranyszínű sárgasággal járó fertőzés következtében a szőlőtőkék terméshozama akár felére is csökkenhet és a fertőzött növény néhány év alatt ki is pusztulhat.

A betegség terjedésének megakadályozása érdekében, a Heves Megyei Kormányhivatal Növény-és Talajvédelmi Igazgatósága fokozott növényvédelemre hívja fel a gazdák figyelmét.

A betegséget még nem mutatták ki a Mátraalján, de a terjesztője, az amerikai kabóca már itt van. Ezért alkalmazzák a kabócacsapdákat, amiket ugyan szabad szemmel nem lehet látni, csak mikroszkóppal, vagy erős nagyítóval.

A betegség onnan ismerhető fel, hogy a levelek főerei mentén krémsárga vagy vörös foltok jelennek meg, amelyek fokozatosan terjednek a levélfelületén, végül az egész levél elszárad. Az elhalt levelek ősszel később hullanak le, mint az egészségesek. Télen a be nem érett vesszők elfeketednek. Az aranyszínű sárgaságot okozó fitoplazma a fertőzött növény háncs részében él, így terjedése szaporító anyaggal is történhet, ezért a szaporítóanyagot 50 celsius fokos vízben hőkezelni kell.

A betegséget terjesztő amerikai szőlőkabócák ellen rendszeres permetezésekkel, növényvédelemmel, megelőző intézkedésekkel lehet védekezni. A fertőzött tőkék 2-3 év alatt elpusztulnak.

A szakemberek azt kérik, hogy azok a gazdák, akikben felmerül a gyanú, hogy ültetvényükben felütötte fejét az aranyszínű sárgaság, azonnal értesítsék a Heves Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi igazgatóságát.


Tovább az archívumra