Kezdőlap » Hírek - Aktuális » A Don-kanyar áldozataira emlékeztek

A Don-kanyar áldozataira emlékeztek

Ez a cikk több mint egy éves információkat tartalmaz!

A hadtörténészek szerint hozzávetőlegesen 120-130 ezerre tehető azoknak a honvédeknek és munkaszolgálatosoknak a száma, akik hősi halált haltak, fogságba estek vagy megsebesültek a Don-kanyarban. Rájuk és a második világháború összes áldozatára emlékeztek Gyöngyösön január 11-én, az urivi áttörés 72. évfordulóján.

Papik György nyugalmazott lelkipásztor egy régi katonadal szövegéből idézett a Don-kanyar áldozatainak emlékünnepségén. A trauma mélységét jelzi, hogy a Don-kanyarban megsemmisült hadseregre máig mint elfeledett hadseregre emlékszik vissza a magyar társadalom. A 2. magyar hadsereg kálváriáját a mai napig a második Mohácsként emlegetik.

Szoboszlai Endre nyugállományú ezredes, a Mátra Honvéd Kaszinó elnöke megemlékezésében a veszteségek nagyságát érzékeltetve arról beszélt: a második magyar hadsereg készletének 70 %-át, nehéz fegyverzetének 100%-át elvesztette. Élőerő vesztesége 127-130 ezer főre tehető. Ettől az országos adatok még rettenetesebbek. Ezek szerint a nemzeti vagyon 40 %-a elpusztult, a területünkön folyó harcok során hasonló nagyságú károk keletkeztek.

A legfájóbbak mégis az emberveszteségek. A háborút követően alig akadt olyan magyar család, amely ne gyászolta volna valamely tagját. Gyöngyös vesztesége is kiemelkedően nagy volt. A Szent Bertalan templom falán 1991-ben elhelyezett emléktáblán több mint 400 név szerepel, mellettük 1825 zsidó áldozatról emlékeznek meg. Szoboszlai Endre szerint nekünk, az utókornak főben járó kötelességünk, hogy okuljunk a történelemből.

A megemlékezők Papik György lelkipásztor vezetésével közösen imádkoztak az elhunytak lelki üdvéért, majd az ünnepség koszorúzással folytatódott. A második világháború gyöngyösi áldozatainak emléktáblájánál a Mátra Honvéd Kaszinó és a Helyőrségi Nyugdíjas Klub valamint a honvéd szakszervezet helyezett el koszorúkat, a Jobbik képviselő csoportja pedig gyertyagyújtással emlékezett.


Tovább az archívumra