Ne hagyjuk elfeledni hőseinket! Emlékezzünk és emlékeztessünk – hívta fel az ünneplők figyelmét beszédében Báryné dr. Gál Edit a gyöngyösi városi ünnepségen.
A megemlékezés Bogdány József egykori honvéd tizedes sírjánál kezdődött, majd a Mátra Múzeum 48-as emléktábláját koszorúzták meg a pártok, intézmények és szervezetek képviselői. Az ünnepségsorozat a 48-as emlékműnél a máltais diákok műsorával ért véget.
Az 1899-ben elhunyt Bogdány József tizedes sírja az utolsó megmaradt 48-as vonatkozású sír Gyöngyösön. A Városszépítő és Védő Egyesület javaslatára évek óta itt kezdik a koszorúzást a civil szervezetek március 15-én. Idén Németi László, az egyesület titkára mondott itt beszédet, és mint reménykeltő ünnepről szólt március 15-ről.
A városban 1882-ben volt az első hivatalos 48-as megemlékezés, Schulz Frigyes egykori százados sírjánál. Akkor több ezren vonultak ki a temetőbe. A Bogdány sírhoz ma már kevesen zarándokolnak el, akik viszont eljönnek, azok mindannyian koszorúznak is, minden 48-as hősre emlékezve.
Ez már a március 15-i megemlékezések következő helyszíne, az Orczy kastély, ahol az 1849. április elsején itt tartott haditanács emléktáblájának koszorúzására gyűltek össze az ünneplők. Az idei ünnepségen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Károly Róbert Szakközépiskolájának diákjai léptek fel. Énekük után kezdődött a koszorúzás, melyen a helyi önkormányzatok és hivatalok, országgyűlési képviselők, pártok, egyesületek és egyházak, valamint a város intézményei helyezték el az emlékezés koszorúit.
A megemlékezők ezután az 1848/49-es emlékműhez vonultak, ahol folytatódott a forradalom és szabadságharc 167. évfordulójára rendezett városi ünnepség. Itt Báryné dr. Gál Edit történész ünnepi beszédét hallgathatták meg. A szónok március 15. kapcsán a szabadságharc helyi hőseiről emlékezett meg.
Baltás Ferenc, Bádonyi Pál, Borhy Bertalan, Bogdán János vagy Horváth Rab Antal nevét ma már nem sokan ismerik. Pedig ők ugyanúgy a gyöngyösiek hősei, mint Bugát, a Vachottok vagy Almásy Pál – emlékeztetett rá Báryné dr. Gál Edit.
ATMO Gál Edit 48.12-48.30 (Nekünk késői…Gyöngyösieknek….szabadságharc idején.) 0.18
Az ünnepség további részében a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Károly Róbert Szakközépiskola és Szakiskola tanulóinak Emeld fel fejedet büszke nép című műsorát láthatták az egybegyűltek. Zárásaként Hiesz György polgármester és Jakkel Mihály, a városszépítő egyesület tiszteletbeli elnöke helyezett el koszorút a Kossuth-szobornál.