Ebből az alkalomból öntötték újra a híres „Csóka” ágyút Gyöngyöspatán.

Az ágyú eredetijét még Hunyadi János ajándékozta fiának, Mátyásnak.
A gyöngyöspatai várat ugyanis 1460-ban cseh husziták támadták, és szállták meg, a cseh Giskra emberei, Zagyvafői Andriskó és Ulrik vezetésével, kb. 600 fő lovas és szekerező gyalogos sereggel. Héderváry László egri püspök a királyt hívta segítségül. Hunyadi Mátyás Rozgonyi Sebestyént küldte a husziták ellen. Hosszú alkudozás és a zsoldosok szétszéledése után Mátyás király személyes vezetésével indult meg az ostrom. Végül a király serege első győztes csatáját itt vívta meg, július 8-án. A csehek szabad elvonulás fejében feladták a várat.
A krónikák szerint a sikerben jelentős szerepe volt a „Csóka” ágyúnak.
A programsorozat keretében a szervezők Mátyás dénár emlékérméket is kiosztottak az ötletgazdák és a támogatók között. Az érdeklődők a helyi templomban fuvolakoncertet hallgathattak, valamint Pataki József festőművész tűzzománc kiállítását is megtekinthették.
Az ágyút felszentelés után pár nappal elszállították, mert parkosított környezetet fognak köré kialakítani.
Berzsényi Gergely
Gyöngyösi értékek a filmvásznon