Almásy János alispánra, az 1703-as népfölkelés vezetőjére emlékeztek a Mátra Honvéd kaszinó Kulturális Egyesület, valamint az Aba Sámuel Történelmi Daloskör tagjai, a Mátra Erdészeti Szakiskola diákjai pedig verssel rótták le tiszteletüket a korábbi alispán emléktáblájánál.
1703-ban, vagyis 312 évvel ezelőtt, október közepén hívta hadba Heves vármegye lakóit Almásy János korábbi alispán. Erre az eseményre emlékeznek minden évben a volt Almásy házon elhelyezett emléktáblánál.
– Az Almásy emléktábla része annak az Almásy kultusznak, amelyet folyamatosan próbál kiépíteni Gyöngyös, többek között a Mátra Honvéd Kaszinó, vagy az abasári kórus, mi már 20 éve keressük és ápoljuk az Almásy család emlékét – mondta Kámán Árpád, az abasári Aba Sámuel Daloskör vezetője.
Gyöngyös város képviselő-testülete 2003-ban állíttatta az emléktáblát, melynek köszönhetően ma már egyre többen ismerik az Almásy család nevét és történetét, és ahogy Pető Imre nyugalmazott tanár, ünnepi beszédében fogalmazott: példát kellene venni Almásy Jánosról.
– Alulról, ha nem is legalulról jövő személyisége volt, aki ismerte az alullévésnek a kisszerűségét, de nem nyugodott bele, hát, íme, ez a példa ékes példa, hogy lent vagyok, nem vagyok sehol se, nem látszom ki a gazból sem szinte, de nem akarok itt maradni – fogalmazott.
A Mátra Erdészeti Szakképző Iskola, mint az Almásy Pál Mezőgazdasági Szakközépiskola jogutódja, a mai napig ápolja az Almásyak emlékét.
Az 1848/49-es függetlenségi nyilatkozat kiadásának emlékére egy újabb emléktáblával szeretnék gazdagítani Gyöngyöst jövő áprilisban, mely Almásy Pál nevéhez kapcsolódik, hiszen többek között ő mondta ki a Habsburg ház trónfosztását.
Ezzel pedig azt szeretnék elérni a szervezők, hogy még inkább tisztában legyenek az emberek az Almásy család történetével.